Naftogaz hrozí zastavením plynu na Slovensko, Eustream to vylučuje

Důvodem mají být exekuce vůči společnosti.

„Momentálně probíhá v několika evropských jurisdikcích právní proces s cílem určit, který subjekt nyní vlastní legitimní nárok na tento dluh,“ dodala ukrajinská firma.

Slovenská soudkyně bratislavského okresního soudu, která v české exekuci rozhoduje, však podle Naftogazu schvaluje skandální postup exekutora, aniž kontrolovala oprávněnost výše nákladů na uskladnění plynu či nakládání se zadrženým plynem.

„V důsledku tohoto postupu se navzdory skutečnosti, že jsme už přišli konáním exekutora o plyn v hodnotě více než 38 milionů eur, náš dluh podle exekutora nesnížil ani o cent,“ zdůraznila firma Naftogaz.

Podezřelý je podle ukrajinské společnosti i další postup exekutora. Ten měl po převzetí plynu za poloviční hodnotu namísto snížení dluhu použít výtěžek na úhradu nákladů spojených se skladováním zadrženého plynu.

„Výsledkem je, že přibližně 20 milionů eur tak namísto pokrytí dluhu a úroků skončilo v rukou německé firmy Hycor GmbH, která měla zajišťovat na pokyn exekutora uskladnění plynu. Hycor je přitom prokazatelně vlastnický propojena na jednoho z majitelů pohledávky, společnost Trametal, „dodal Naftogaz.

Slovensku hrozí i značné ztráty
Exekuce tak pokračují. Aktuálně exekutor podle Naftogazu zajistil dalších 2,4 milionu megawatthodin plynu v hodnotě přibližně 33 milionů eur.

„Nerespektoval přitom námitky právních zástupců, kteří na základě tohoto postupu žádaly o odklad exekucí. Žádosti stále leží u soudu a není o nich rozhodnuto. Dražby zadrženého plynu přitom stále probíhají a škoda naší společnosti neustále narůstá, „zdůraznil Naftogaz.

Představitelé ukrajinského státního energetického koncernu JSC National Joint Stock Company „Naftogaz of Ukraine“ už požádali o součinnost i Slovenské prezidentku Zuzanu Čaputovú. Absolvovali také jednání na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. O postupu slovenský orgánů informovali i velvyslance České republiky na Ukrajině Marka Safina.

Naftogaz také podal na Ústavní soud SR několik ústavních stížností. Nedávno podala společnost žalobu i na Evropský soud pro lidská práva proti České republice, jejímž cílem je ochrana jejího práva na spravedlivý proces a ochrana jejího majetku.
BRATISLAVA, KYJEV. Slovensku prý hrozí mezinárodní skandál, zastavení dodávek plynu z Ukrajiny a ztráta 60 milionů eur ročně. Důvodem mají být údajně pochybné exekuce vůči ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz na Slovensku.

Slovenský přepravce zemního plynu, společnost Eustream, však vylučuje jakékoli úvahy o ohrožení bezpečnosti dodávek pro Slovensko nebo tranzitu do Evropy.

Jak informovala společnost Naftogaz of Ukraine, případ se týká rozhodčí kauzy, jejíž původní hodnota 12 milionů eur se mezitím vyšplhala do astronomických výšek.

„V české síti plynovodů zabavuje exekutor ukrajinský plyn a soudkyně bez jakékoliv kontroly schvaluje skandální postup, jehož výsledkem je okrádání Naftogazu a jeho navzdory exekucím neklesající dluh,“ informovala společnost Naftogaz, přičemž upozornila na bezprecedentní signály korupce.

„Vyjádření Naftogazu se týká bilaterálního obchodního sporu mezi Naftogazem a jeho obchodním partnerem. Eustream nebyl ani není účastníkem tohoto sporu ani souvisejícího exekučního řízení a nepřísluší nám se k němu blíže vyjadřovat, „řekl pro agenturu SITA mluvčí Eustreamu Pavel Kubík.

Podle slovenského přepravce plynu, jakákoliv poskytnutá součinnost v exekučním řízení ze strany Eustreamu vyplývá výlučně z jejich zákonných povinností a týká se pouze plynu ve vlastnictví Naftogazu ve směru exportu na Ukrajinu.

Naftogaz prohrál arbitrážní spor
Ukrajinská společnost Naftogaz prohrála v roce 2012 arbitrážní spor s italskou společností IUGAS. Poté, co věřitel IUGAS postoupil pohledávku zároveň dvěma různým zahraničním společnostem, švýcarské Omni BRIDGEWAY a maďarské Trametal, začal se na Slovensku exekuovat plyn patřící Naftogazu.

Společnost Naftogaz podle vlastních tvrzení byla ochotna pokrýt dluh legitimnímu věřiteli, nemohla to však udělat, protože dluh byl současně vymáhán dvěma subjekty.

Slovensku však podle Naftogazu nehrozí jen reputačný problém, ale i značné ztráty.

„Roční objem dodávek plynu a tranzitních poplatků přes Slovensko představuje 60 milionů eur. Slovensko tedy na daních vydělá bezmála 12 milionů eur. V případě, že skandální postup exekutora a soudkyně bude pokračovat dál, Naftogaz zvažuje, že neprodlouží aktuální smlouvy platné do konce tohoto roku a přestane nakupovat plyn prostřednictvím Slovenska. A to ne kvůli kvalitě tranzitních služeb na Slovensku, ale pro neserióznost slovenského soudnictví, „řekl ředitel divize integrovaného plynu společnosti Naftogaz of Ukraine Andrew Favorit.

Agentura SITA osloví s prosbou o reakci Slovensku komoru exekutorů i Ministerstvo hospodářství SR.