Někteří soudní vykonavatelé v Lotyšsku vydělávají miliony. Nejproduktivnější je Jānis Stepanovs

Roční příjem pěti lotyšských soudních vykonavatelů přesahuje půl milionu eur, píše časopis Ir.

Zkoumání prohlášení všech 99 v současné době vykonávajících soudních vykonavatelů zjistilo, že 17 soudních vykonavatelů mělo v posledních třech letech příjem po dobu nejméně jednoho roku příjem přes 200 000 EUR.

Nejúspěšnějším soudním vykonavatelem v posledních letech je Jānis Stepanovs , který od roku 2008 vydělal 9,4 milionu eur jako soudní vykonavatel a pro kterého byl rok 2012 nejziskovějším rokem, kdy bylo vyděláno 2,5 milionu EUR. Za ním následuje Ainārs Šusts – 4,1 milionu EUR bylo vyděláno od roku 2008, ale 816 000 EUR v roce 2012, Ginters Kmeļevskis – 3,8 milionu EUR bylo vyděláno od roku 2008 a 870 000 EUR v roce 2011, Andris Spore – 3,6 milionu EUR bylo vyděláno od roku 2008, ale v roce 2012 – 625 000 EUR – a Sniedze Upite – 2,4 milionu EUR bylo vyděláno od roku 2008, ale v roce 2014 – 682 000 EUR.

Ne všichni soudní exekutoři to však uspějí a existují i ​​ti, kteří nedostávají ani 10 000 eur ročně. Například od roku 2008 se Valentině Nikolajevové, soudní exekutoři krajského soudu v Latgale, nikdy nepodařilo vydělat více než 10 000 eur ročně. Vězení Daugavpils se nachází na území jejího okresu.

Soudní vykonavatelé vydělávají nejvíce získáváním peněz ve prospěch bank, nejčastěji získáváním nemovitostí dlužníka. Ačkoli procento z celkového počtu případů je malé (od několika do 15 procent, v závislosti na soudním vykonavateli), tyto případy pokrývají všechny náklady a generují zisk, protože mají mnohem vyšší odměnu. Je vázána na zpětně získanou částku. Kromě toho je model financování odškodnění exekutorů navržen tak, aby podporoval materiální zájem exekutorů na co největším prodeji a získal co nejvíce dluhů – dokonce i těch, jejichž vymáhání mu není vůbec svěřeno.

Na druhou stranu, při pohledu na částky daňových dluhů vymožených pomocí soudních vykonavatelů bylo zjištěno, že nebylo dosaženo vysokých výsledků. V loňském roce byla soudním exekutorům zaslána rozhodnutí o vymáhání nesporných daňových dluhů ve výši 162 milionů EUR, ale pomocí soudních exekutorů bylo získáno zpět pouze 2,8 milionu EUR.

Několik zdrojů publikace umožnilo, že příchod velkých případů generujících zisk k některým soudním vykonavatelům není náhodný – soudní vykonavatelé musí sdílet příjem s úředníky, jejichž rozhodnutí jim takový zisk poskytují. Například Shust spolu s dalším soudním vykonavatelem, Baiba Kantmanem, vlastní společnost „Cool Race“, jejímž obchodním profilem je výroba dílů, ale výroční zprávy jsou prázdné. Jedinou členkou představenstva a skutečnou manažerkou společnosti od konce roku 2011 do února letošního roku byla Jelena Buraja, která je zaměstnancem oddělení restrukturalizace dluhu Rietumu banky a viceprezidentkou banky. Na druhé straně se Šusts rovněž snaží vymáhat vymáhání pohledávek Rietumu Bank.

Tiskový tajemník banky vysvětlil, že Cool Race nevykonával žádnou ekonomickou činnost a nedostal od Buraja žádnou kompenzaci. Šusts neodpověděl na otázku přesně, co Buraja ve své společnosti učinil a zda mu to usnadnilo svěření případů vymáhání „Rietumu banka“.

Stepanov, nejziskovější soudní vykonavatel a Gustavs Eglīte, bývalý zástupce vedoucího lotyšské pobočky banky Nordea, se také dohodli na společných podnikatelských nápadech. Obě společnosti založily společnost „MA partneri“ v roce 2013. Podle Stepanova se dva seznámili dva roky poté, co Eglītis opustil banku. „Mysleli jsme si, že jeden obchodní projekt se spojí, nefunguje, a proto společnost, kterou jsme založili, nezačala fungovat,“ vysvětlil Stepanov. Zatímco Eglītis stále pracoval v bance, Stepanovovi „Nordea“ byl poskytován servis, ale zdůrazňuje, že oba nebyli osobně známí.