„Před mýma očima milo teplo, ale pořád jsem šel k pacientům.“: 10 příběhů lékařů, kteří zemřeli kvůli koronavírusu

Komsomolskaja Pravda hovoří o těch, kteří až do posledního bojování za lidské životy a jak se vyvinuli smrtící onemocnění

Každý den je v Rusku stále více nových pacientů s koronavirem . Počet úmrtí na novou infekci bohužel dosud nebyl snížen. Mezi nimi jsou lékaři, jejichž profese uprostřed pandemie se stala nebezpečnější než kdy jindy. Na památku mrtvých lékařů, kteří měli koronavirus, se Komsomolská Pravda rozhodla vyprávět příběhy 10 životů, které jsme během pandemie prohráli. Lékaři, zdravotní sestry, zdravotní sestry … Každý z nich se pokusil pacientům pomoci do posledního, splnil jejich povinnost, ale neměl čas.

Třicetiletá zdravotní sestra Nemocnice válečných veteránů Maria Tyshko se stala nejmladší lékařkou, která zemřela během pandemie koronavirů v Petrohradě . Jako dítě, ona měla mírnou formu dětské mozkové obrny – jedna noha byla menší než ta druhá. Ale po léčbě byla dívka ze všech drog odstraněna a ona začala žít normální život. Vystudovala školu, poté lékařskou fakultu. Během posledních pěti let práce čerpala pracovní neschopnost pouze jednou. Druhá se pro ni stala smrtí …

Maria žila se svou matkou v důchodu. Ani manžel, ani děti. Celý svůj čas věnoval své oblíbené práci. Jednoho dne přišla Maria z směny a řekla, že její šéf dostal koronavirus. Poté si začala stěžovat na své zdraví.

„Řekla mi:“ Mami, byla jsem velmi zima, „křičí matka sestry Margarity Tyshko. – Byla mírná teplota 37 stupňů, ale ráno byla propuštěna a šla do práce. Ale všichni se vrátili domů v slzách. Vzpomínám si, jak jsem seděl v chodbě, plazil se přímo dolů po zdi a říkal: „Mami, cítím se tak špatně!“

Během několika dní si Maria stěžovala matce na problémy s dýcháním. Poté byla Masha hospitalizována v nemocnici, ve které pracovala. Okamžitě byla převedena na intenzivní péči a připojena k ventilátoru. Následující den byla Maria matka přivedena do stejné nemocnice. Margarita Tyshko také měla horečku, těžký kašel. Jednoho dne se Mary stala mnohem lepší, dokonce ji plánovali převést na obyčejné oddělení.

Ale na Mary, koronavirus ukázal všechny jeho mazaný. Po dobu dvou po sobě jdoucích dnů sestra udržovala teplotu 36,6. Doktoři si mysleli, že se zotavuje, ale najednou Mary zastavila srdce.

„ZAMKLA SE NA KARANTINU A NELZE ZOBRAZIT“

51letý šéf neurochirurgického oddělení nemocnice Alexander Alexey Filippov přišel k medicíně ihned po armádě. Nejprve pracoval v Jakutsku , kde potkal svou budoucí manželku.

„Byla zdravotní sestra, je doktor,“ vzpomínají si rodinní přátelé. „Pracovali společně, zamilovali se a brzy se vzali.“ Byli manželé téměř 30 let, mají dvě děti. Byl to lékař od Boha. Druh odborníka, který všichni potřebovali. Nedávno Alexey vedl Neurochirurgické oddělení v nemocnici Alexander. 31. března byli v karanténě kvůli vypuknutí koronaviru. Filippov byl mezi lékaři zamčenými v ústavu, takže nemohl být po dlouhou dobu v blízkosti svých příbuzných. Později byl doktor převezen do Botkinovy ​​nemocnice s potvrzenou diagnózou koronaviru.

„Moje žena řekla, že kvůli karanténě se neviděli, mluvili pouze po telefonu,“ vysvětlují rodinní přátelé.

Rodina lékaře obdrží platbu ve výši jednoho milionu rublů. Město také přidělí peníze na organizaci pohřebiště Filippov .

Dalším lékařem, který zemřel s koronavirem, byla 69letá Antonina Rynda . Doktor se 8. dubna cítil dobře, když se vracel domů z práce na městské ambulanci. Strávila několik dní doma a poté byla odvezena do Botkinovy ​​nemocnice. Tam umřela 24. dubna.

„Je nemožné zjistit přesně, kde byla máma nakažena,“ povzdechne si nejmladší syn Antoniny Ryndové, Alexander. „Do veřejné dopravy chodila až do posledního, přesto jsme ji požádali, aby opustila nebezpečnou práci.“ Ale nemohla opustit lidi – měla 45 let v medicíně, zachránila mnoho životů, bez ní by nemohla žít! Zároveň o svých nemocech nemluvila. A tentokrát bylo všechno chráněno před všemi.

Když si děti Ryndy vzpomněly, 8. dubna její teplota vzrostla na 38,5, začal kašel. To trvalo několik dní, než se žena začala dusit.

„Zpočátku byla moje matka v běžné místnosti,“ vysvětluje Alexander. – Ale teplota začala skákat z 37 na 40. Horečka začala. Po 5 dnech byla moje matka převedena na intenzivní péči. Sestra, která ji viděla, řekla, že je ve strašném stavu. Měla potíže s komunikací a stěží se pohybovala. Máma byla v lékařském kómatu na ventilátoru.

Stejně jako v případě zdravotní sestry Maria Tyshko se Antonina Yakovlevna před smrtí zlepšila. Doktoři řekli, že existuje šance, že se zotaví. A další den doktor zemřel. Zanechala dvě děti, tři vnoučata a jednu vnučku. Před svou smrtí doktorka snila, že si je vezme z mateřské školy, vezme je do divadla a do muzeí …

50letý anesteziologický resuscitátor Sergei Beloshitsky pracoval více než dvacet let v alžbětinské nemocnici, ale krátce před tragédií se přestěhoval do Alexandrovské na jednotce intenzivní péče. Tam léčil pacienty, včetně pacientů s koronavirem.

Možná infekce zasáhla tělo Beloshitského kvůli skutečnosti, že lékař měl diabetes mnoho let . Lékař byl napojen na ventilátor, ale den před jeho smrtí se jeho stav prudce zhoršil. Nebylo možné zachránit Sergeje Leonidoviče.

„Byl zasvěcen medicíně až do poslední doby, “ řekl David Darbinyan, přítel lékaře , KP . – Zajímavý a moudrý muž. Muž s jedinečným smyslem pro krásu. Zavolal jsem před týdnem. Cítil jsem, že všechno skončí špatně. Řekl, že se o sebe nestaral a měl za to vinu.

Kolegové nazvali legendu Vladimira Mankoviče, 67letého vedoucího lékaře na městské ambulanci v Petrohradě . Více než 40 let věnoval medicíně. Pro sanitku byl ihned po ukončení studia přidělen mladý specialista. Nejprve byl obyčejným lékařem, poté se stal lékařem týmu intenzivní péče, vedoucím 7. trafostanice a vedoucím centrální ambulance. Ve své poslední funkci pracoval Vladimír Samuilovič od roku 1989.

„Volodyinina matka byla doktorka, šel za ní, “ řekla manželka Olga Mankovich KP Petersburg . – Dcera i syn pracovali v sanitce. Také jsem tam pracoval. Na sanitce jsme se s ním setkali, zamilovali se a oženili se. Jeho práce byla velmi těžká, komplikovaná. Pracoval den co den. Byl jmenován hlavním lékařem ve všech významných událostech: Scarlet Sails, mezinárodní fóra, Světový pohár atd. Pracoval jako hodiny, nikdy nezklamal. Šel jsem do práce až do poslední, protože ta osoba je taková. Absolutně bezproblémové. Sílou, ale přicházející. Řekl: „V práci jsem nějak ožil.“

První příznaky koronaviru u lékaře se objevily den před nástupem do pracovního dne. Vladimir Mankovich se cítil slabý, ale nebyl tam žádný kašel ani teplota. V práci se doktor zhoršil. Měl CT vyšetření, které ukázalo těžkou bilaterální pneumonii. Lékař byl okamžitě hospitalizován. V nemocnici se objevila dušnost. Test na koronavirus dal pozitivní výsledek. Nebezpečná infekce vedla k krevním sraženinám. Doktoři jednoho z nich chytili.

Vladimir Mankovich mluvil každý den po telefonu se svými příbuznými. V posledních dnech řekl své ženě: „Myslím, že nepřežiju.“

– Manžel neměl optimismus, – manželka doktora pláče. – Je to doktor, cítil a rozuměl svému tělu. Večer 3. května byl stav stabilní, trochu jsme se uklidnili. A ráno 4. května, když jsem čekal na volání od své dcery, jsem si byl jistý, že všechno bude v pořádku, najednou jsem slyšel v přijímači: „Táta už není.“ Vladimir Mankovich má dvě děti, pět vnoučat a jednu pravnučku. Nyní se rodina připravuje na pohřeb.

58letá Natalia Rozhková pracovala jako zdravotní sestra již od 90. let. Po většinu života byla vojenská zdravotnice. Sloužila se svým manželem, 59letým poručíkem Borisem. Natalia prošla se svým manželem vojenskými jednotkami Leningradské oblasti, Baku a Československa . V posledních několika letech pracovala na Vojenské lékařské akademii v Petrohradě, poté se rozhodla jít k civilním lékařům a získat práci na klinice.

10. dubna se doktor začal cítit špatně. Další den šla spát. O den později onemocněl její manžel.

– Měla teplotu 39 stupňů, bolesti, suchý kašel a bolest v krku. Máma si stěžovala, že jí bolí tělo, její kosti byly bolestivé, objevila se dušnost a slabost, “povzdechl si Natalia syn Vladimir. – Píchali jsme ji doma difenhydraminem. Sotva kráčela – jen v malých krocích. 14. dubna jsem vzal matku a otce k lékaři. Rentgen ukázal, že měla otoky jedné z plic. Byla poslána k léčbě do Pokrovské nemocnice. Analýza na koronavirus přinesla pozitivní výsledek. Otci bylo doporučeno domácí ošetření. V nemocnici se stav matky začal zhoršovat. Měla CT vyšetření, které ukázalo otok dvou plic. Zavolala, požádala nás, abychom se postarali o naše zdraví, starali se o její 80letou matku a požádali o ni.

V pátek 17. dubna byla Natalia převedena na intenzivní péči, měla v krvi nízký obsah kyslíku. V sobotu ráno byla připojena k ventilátoru a večer byla pryč. Doktoři okamžitě nahlásili smrt svému manželovi Natálii. Téhož dne byl hospitalizován v nemocnici.

„Je to voják, takže je později než jeho matka,“ vysvětluje Vladimir. „Ale také diagnostikoval koronavirus, poškodil dvě třetiny plic.“ Nyní je na ventilátoru v umělém kómatu. Nevíte přesně, kde se máma nakazila. Řekla však, že s nimi šel pracovat lékař s teplotou. A pak najednou nevyšel. Řekla vysoká horečka a zápal plic. V osvědčení o smrti matky byla příčinou smrti bilaterální pneumonie. Lékaři uvedli, že neumírají na Covid-19, umírají na plicní edém a nedostatek kyslíku. Doufáme, že se jeho otec bude cítit lépe. Lékaři uvedli, že infekce byla zastavena, vše záleží na tom, zda tělo dokáže obnovit poškozené oblasti plic. Čas ukáže.

56letá operační sestra Valentina Shuzhina pracovala 30 let v Ústavu pro nouzový výzkum Janelidze . Předtím neměla žádné zdravotní problémy. Každý rok podstoupila lékař speciální vyšetření, protože pracovala s rentgenem. Naposledy podle příbuzných prošla testy přesně před rokem. Valentina byla mimo jiné odebrána z nádorových markerů – neodhalily žádné rostoucí nádory. Nedávno však zdraví ženy ostře ochromilo. Valentina téměř současně odhalila rakovinu pomocí metastáz a koronaviru.

„Máma až do posledního vesele chodila do práce, ale nějak si stěžovala, že jí žaludek začal bolet neustále,“ řekla Annaině dcerě Valentině KP Petersburg. – 25. března pracovala celý den a rozhodla se zkontrolovat. Udělala ultrazvuk a CT. Ukázalo se, že se náhle vyvinula rakovina slinivky břišní v 4 fázích a metastázami. 27. března jsem ji vzal do nemocnice. Nechte udělat biopsii.

Po biopsii se teplota Valentiny zvýšila. Byla ponechána v nemocnici. Podle její dcery předepsala antibiotika, která operační sestra vypila týden a půl. Ale nepomohli. 11. dubna obdržela pozitivní výsledek na Covid-19. Okamžitě byla převezena do nemocnice válečných veteránů. Ukázalo se, že měla levostrannou pneumonii. Zpočátku byla v intenzivní péči s kyslíkovou maskou, ale později se lékaři rozhodli, že žena sama může dýchat. Přestože se stěží pohybovala a měla dušnost. V tu chvíli už Valentine nemohl mluvit. Řekla, že je nemocná a postrádá vzduch. Teplota vyskočila a došlo k hrozným bolestem zad. 17. dubna byl tedy Valentina opět převeden na intenzivní péči. A druhý den lékaři řekli své dceři, že matka nemůže pomoci. Zemřela.

„Lékaři říkali, že už měla bilaterální pneumonii, plicní nedostatečnost a to vše na pozadí rakoviny,“ pokrčí Anna rameny. – V certifikátu uvádí příčina smrti metostázy. Koronavirus se však neobjevuje. Abys pochopil, pro nás všechny byla rakovina této fáze překvapením. Koneckonců předala nádorové markery, včetně rakoviny pankreatu. A neměla nic. Byl to tedy šok. Připravoval jsem se na boj s rakovinou. Koneckonců, lidé s tím stále žijí.

54letá zdravotní sestra Julia Yasyulevichová pracovala v uzavřeném koronárním karanténním ústavu pro traumatologii a ortopedii pojmenovaném podle Vredena. Během karantény má žena horečku.

Poté byla sanitkou ve vážném stavu a převezena do nemocnice č. 40 v Sestroretsku . Tam byl lékař okamžitě připojen k ventilátoru.

„Neměla vůbec žádný dech.“ Nechápu jak? Je to zdravá osoba, 54letá žena, neustále se věnovala sportu, milovala veslování, “říká Petrův manžel. – Řekl jsem jí telefonicky: „Julie, vydrž!“. A všechno … Toto byl poslední rozhovor, 17. dubna. Dále jsem se o jejím stavu dozvěděl pouze z reference. A pokaždé, když jsem si zapamatoval fráze, odpověděli, že je to vážný stav, je pod ventilátorem a že mi sdělí zprávy, pokud existují. Takže hlášeno 1. května. O její smrti …

Žena zemřela na pneumonii na pozadí koronaviru. Neměla žádné chronické choroby. Podle příbuzných z lékařových plic „nezbývá nic“.

– Sestry jsou tam hrdiny, nesnaží se o sebe, ale pokračují v práci. Obětují své životy, – přidává Peter třesoucím se hlasem. – A Julia … Je taková osoba, že ráda pomáhá lidem. Velmi … S její prací byla spokojená. Jen si pomyslete, že sestra může udělat kachnu – vyděsíte ji tím, že pouze pacienti by se cítili dobře. A všichni ji respektovali. A ona jim napsala sms: „Jsi moje dobrá, milá nemocná, brzy k tobě přijdu“ …

Další mrtvou sestrou ve Výzkumném ústavu Vreden byla 60letá Tatyana Kankia. Žena pracovala jako lékař posledních 5 let. Podle příbuzných opravdu milovala svou práci a pacienty. Často vzal díky zotaveným. Dívala se na ně, dokud nespadla z nohou …

„Máma mi okamžitě neřekla, že je nemocná,“ povzdechla si dcera Tatyany Valentiny. „Bojila se o mě, protože jsem těhotná.“ Slyšel jsem však, že se v jejím hlase něco změnilo. Až později mi přiznala, že pracuje s teplotou. Protože prostě není nikdo, kdo by se staral o pacienty v uzavřeném zařízení. Umyla podlahy a připravila obvazy. A tak na tři dny. Řekla, že pohyb je těžký. Když jsem procházel nemocnicí, před mýma očima bylo všechno temné, kymácející se. Kašel, byla slabina. Snížili teplotu, ale ona opět stoupla – téměř na 39 stupňů. Čtvrtý den se nemohla dostat z postele. Potom zavolala sanitku, na kterou celý den čekala.

Tatyana byla hospitalizována ve 40. nemocnici v Sestroretsku s bilaterální pneumonií.

– Máma řekla, že měla potíže s dýcháním. Řekla, že byla léčena v nemocnici, jako v Evropě . Všechno by mělo být v pořádku. Její teplota však nezakrývala. Začala volat méně a méně. Když jsem s ní naposledy mluvil, řekla, že udělá vše, aby se dostala ven. A o dva dny později zavolali a řekli, že je mrtvá …