Slovinští veteráni se dožadují válečných reparací od Německa

Se žádostí o odškodné za druhou světovou válku přišla již dříve řecká Syriza. Podle Německa záležitost vyřešili ještě v roce 1973 dohodou s Josipem Titem.

Sdružení slovinských veteránů se ve středu připojilo k výzvě vůči tamní vládě ohledně vyplacení válečných reparací ze strany Německa, přičemž očekává, že vedení země „bez odkladu“ přijme příslušnou právní normu.

Podle sdružení je „nejvyšší čas“ na vyplacení těchto náhrad „bez ohledu na vztahy s Itálií a Maďarskem či tvrzení Německa“. Výzva přichází týden po tom, jak se opoziční Spojená levice (ZL) zeptala premiéra Mira CERAR, zda bude stát jednat ve věci vymáhání reparací od Německa.

CERAR však naznačil, že k žádným krokem v tomto směru nedojde, protože předmětná záležitost s Německem ještě není zcela vyřešena.

Iniciativa slovinských veteránů odráží snahy řecké strany Syriza, která požaduje od Německa miliardy za škody spáchané během druhé světové války.

Oficiální stanovisko Berlína je, že záležitost se vyřešila v roce 1973 dohodou, kterou podepsal německý kancléř Willy Brandt s bývalým jugoslávským vůdcem Josipem Titem. Na základě tohoto dokumentu Německo poskytlo Jugoslávii výhodné půjčky, které plně pokryly válečné reparace.