Alberto Fernandez navrhl, že by v interních volbách kandidoval proti Cristině Kirchnerové

Prezident Alberto Fernández
Prezident Alberto Fernández

Prezident Alberto Fernández v neděli v rozhovoru prohlásil, že peronismus se musí „znovu obnovit a skoncovat s personalismem“. Zdůraznil také, že jeho „nepřítelem nejsou soudruzi z Frente de Todos (FdT), ale Macrismo a neposlušná pravice“. Fernández tvrdil, že FdT se stará o nejslabší sektory společnosti a zastupuje střední třídu a chudé sektory Argentiny.

Fernández vyjádřil v rozhovoru pro „The Rebord Method“, vysílaném na YouTube, svou touhu po vítězství Frente de Todos a uvedl, že chce zvolit kandidáta, který je může přimět k vítězství. Věří, že potenciálních kandidátů, kteří se mohou objevit na pódiu, je mnoho. Fernández také vidí peronismus jako konkurenční pro nadcházející volby a vyzývá k naslouchání tomu, co říkají protivníci.

Prezident kritizoval prezidentské předkandidáty a vůdce dalších stran, kteří „hovoří s velkým pohrdáním o nejchudších sektorech Argentiny, s velkým pohrdáním o středních sektorech“. Fernández vyprávěl o svém rozhovoru s bývalým prezidentem Mauriciem Macrim, když pandemie vypukla. Macri mu řekl, aby nezastavoval ekonomiku a nechal zemřít ty, kteří musí zemřít, ale Fernández nesouhlasil s tím, že ekonomika se zotavuje, zatímco životy nikoli.

Fernández zdůraznil, že jeho nepřítelem nejsou soudruzi z FdT, ale Macrismo a vzdorovité pravé křídlo, a že Peronismus by se měl snažit zabránit těmto chlapům v návratu k moci. Zdůraznil, že je důležité urovnat rozdíly mezi lidmi, jak se to dělá v demokracii, a nechat lidi volit a volit nejreprezentativnější kandidáty.

O jeho možném znovuzvolení a vnitřním konfliktu ve FdT

Pokud jde o jeho budoucnost, Fernández vysvětlil, že „jednoho dne mi Cristina (Fernández de Kirchner, CFK) řekla: „Musíš to být ty (kandidát na prezidenta), protože šance, že vyhraju, nejsou absolutní, a pokud vyhraju, nebudou nech mě vládnout a ty jsi dokázal vybudovat dialog se všemi’“. Řekl také, že opozice se „roky snažila přimět mě ‚dodat‘ Cristinu, ale neznají mě, protože bych to nikdy neudělal, protože Cristina si to nezaslouží“.

Fernández také komentoval své nedávné setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem a uvedl, že to bylo dobré a potřebné setkání. Diskutovali o tom, jak mohou Spojené státy pomoci Argentině a o podobnostech mezi Mauriciem Macrim a Donaldem Trumpem.

Nakonec Fernández vyjádřil své znepokojení nad odsouzením „nevinné osoby“ v případu Vialidad. „Nejvíc mě znepokojuje odsouzení nevinné ženy. Ona [CFK] je odsouzena se soudním svědectvím, které neodpovídá realitě toho, co udělala. Nakonec mluvíme o zákazu a ne o její nevině. Moje odmítnutí směřuje k přesvědčení, protože je nevinná,“