Čína a USA „pokročily“ při návštěvě amerického ministra zahraničí Blinkena a u Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga

Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) si potřásá rukou s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velké síni lidu v Pekingu 19. června 2023
Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) si potřásá rukou s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem ve Velké síni lidu v Pekingu 19. června 2023

Spojené státy a Čína „postoupily“ v několika otázkách, řekl v pondělí prezident Si Ťin-pching, když hostil amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena na jednání v Pekingu.

Blinkenova návštěva je nejvyšší cestou amerického představitele do Číny za téměř pět let, přičemž vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami jsou vážně napjaté.

Si Ťin-pching, nejmocnější vůdce Číny za poslední desetiletí, se s Blinkenem setkal ve Velké síni lidu v hlavním městě těsně po 16:30 (08:30 GMT), uvedla čínská státní média a američtí představitelé.

„Čínská strana dala jasně najevo naši pozici a obě strany se dohodly, že se budou řídit společným ujednáním, kterého jsme s prezidentem Bidenem dosáhli na Bali,“ řekl Si Ťin-pching nejvyššímu americkému diplomatovi.

„Dvě strany také dosáhly pokroku a dosáhly dohody o některých konkrétních otázkách,“ dodal, aniž by upřesnil.

„Doufám, že ministr Blinken může prostřednictvím této návštěvy pozitivně přispět ke stabilizaci čínsko-amerických vztahů,“ dodal.

Setkání, které trvalo něco málo přes půl hodiny, přišlo poté, co Blinken vedl více než 10 hodin rozhovorů během dvou dnů s dalšími nejvyššími představiteli.

Ve vyzdobeném penzionu Diaoyutai State Guesthouse dříve v pondělí nabídli Blinken a nejvyšší představitel čínské zahraniční politiky Wang Yi zdvořilé úsměvy před rozhovory se svými pomocníky, kteří na rozdíl od svých šéfů nosili masky v souladu s přetrvávajícími protokoly Covid-19.

Mimo kamery Wang řekl Blinkenovi, že jeho cesta „přichází v kritickém okamžiku ve vztazích mezi Čínou a USA“, podle státní televize CCTV.

„Je nutné si vybrat mezi dialogem a konfrontací, spoluprací nebo konfliktem,“ řekl.

„Musíme zvrátit sestupnou spirálu čínsko-amerických vztahů, usilovat o návrat ke zdravé a stabilní cestě a spolupracovat na nalezení správného způsobu, jak spolu Čína a Spojené státy vycházet,“ dodal Wang.

Vydal také varování před Tchaj-wanem, samovládnou demokracií, kterou si Peking nárokuje.

V minulém roce Čína zahájila v blízkosti ostrova dvakrát vojenská cvičení s ostrými palbami ve hněvu kvůli schůzkám mezi nejvyššími americkými zákonodárci a tchajwanskými vůdci.

„V této otázce Čína nemá prostor pro kompromisy nebo ústupky,“ řekl Wang Blinken podle CCTV.

Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller označil diskusi s Wangem za „upřímnou a produktivní“.

Blinken „zdůraznil důležitost odpovědného řízení konkurence mezi Spojenými státy a ČLR prostřednictvím otevřených komunikačních kanálů, aby se zajistilo, že konkurence nespadne do konfliktu“, řekl Miller s odkazem na Čínskou lidovou republiku.

„Hádající se milenci“

Američtí představitelé vyjádřili obavy, že se Čína v nadcházejících letech pokusí zmocnit se Tchaj-wanu, a trvají na tom, že washingtonský prodej zbraní na ostrov má pouze zachovat status quo.

Blinken osloví reportéry před odjezdem z Číny později v pondělí.

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy v posledních letech prudce vzrostlo kvůli řadě problémů včetně obchodu, technologií a Tchaj-wanu, přičemž prezident Joe Biden i jeho předchůdce Donald Trump označili Peking za nejvážnější hrozbu dlouhodobému globálnímu prvenství USA.

Američtí představitelé řekli, že doufají, že Blinkenova návštěva přinese mezi Washington a Peking větší stabilitu, ne-li průlom.

V ulicích čínské metropole Sun Yi (26) řekla, že doufá, že Blinkenův výlet zlepší vztah, a že doufá, že navštíví Spojené státy.

„Myslím, že tyto dvě země jsou právě teď jako hádající se milenci. Obě strany mají své vlastní osobnosti a zájmy a nejsou ochotny dělat kompromisy,“ řekla.

Naděje na nový summit

Si Ťin-pching se s Bidenem setkal v listopadu na Bali na okraji summitu Skupiny 20, což vyvolalo opatrné naděje na tání.

Blinken náhle odložil svou cestu, která byla dohodnuta na Bali, v únoru poté, co Spojené státy uvedly, že zjistily – a později sestřelily – čínský špionážní balón vznášející se nad americkou pevninou.

Biden v sobotu řekl, že nevěří, že čínské vedení o balónu vědělo – což naznačuje odpojení od armády, která méně dychtí po obnovení kontaktů se Spojenými státy.

Biden zachoval Trumpův tvrdý postoj vůči Číně a v některých oblastech zašel ještě dále, včetně zákazu vývozu špičkových polovodičů do rostoucí velmoci.

Ale Biden také vyjádřil naději na omezenou spolupráci v oblastech, jako je klima, a vyjádřil naději na nové osobní setkání s Si Ťin-pching.

Další příležitost je pravděpodobně v září, kdy se Biden a Si Ťin-pching očekávají v Novém Dillí na posledním summitu G20.

Si Ťin-pching byl také pozván do San Francisca v listopadu, kdy Spojené státy vedou každoroční fórum asijsko-pacifické hospodářské spolupráce.