Čína říká, že přechod v Afghánistánu je „historickým úspěchem“

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin

Mluvčí ministerstva zahraničí vítá úsilí Talibanu o obnovu ekonomiky, zajištění bezpečnosti a zlepšení živobytí a vyzývá svět, aby se na úspěchy Kábulu díval „objektivně a spravedlivě“

Zatímco Taliban slaví dva roky od svého návratu k moci v Afghánistánu, Čína říká, že přechod prokazuje „stabilitu“ a je „historickým úspěchem“.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin rovněž označil americké protiteroristické a diplomatické úsilí v regionu za naprosté selhání.

Wenbin upozornil na prozatímní administrativu v Afghánistánu během každodenní tiskové konference v Pekingu a ocenil úsilí Talibanu o obnovu ekonomiky, zajištění bezpečnosti a zlepšení živobytí.

„Svět se musí na toto úsilí dívat objektivně a spravedlivě,“ zdůraznil.

Zatímco Wenbin narážel na USA, řekl Wenbin za poslední dva roky, jistá země zastavila pomoc, zmrazila afghánská aktiva a zavedla sankce, což zhoršilo utrpení afghánského lidu.

Podle údajů OSN se počet Afghánců, kteří naléhavě potřebují humanitární pomoc, více než zdvojnásobil ze 14,4 milionu na 29,2 milionu, řekl a vyzval „příslušnou zemi“, aby se poučila z toho, co se stalo v Afghánistánu, a splnila příslib pomoci a zajistit, aby veškerý zmrazený majetek Afghánistánu byl co nejdříve použit k řešení naléhavých potřeb živobytí jeho obyvatel.

K dosažení trvalé bezpečnosti musí Afghánistán nejprve řešit znepokojivou humanitární situaci, řekl.

„Svět musí posílit spolupráci v boji proti terorismu, pomoci Afghánistánu v mnohostranném přístupu k řešení problémů a brzy dosáhnout trvalého míru, stability a rozvoje,“ zdůraznil.

Po letech mírových jednání mezi USA a Talibanem byla v únoru 2020 podepsána dohoda z Dauhá, která vyžaduje, aby všechny zahraniční síly opustily válkou zničenou zemi do 14 měsíců.

V úterý uplynuly dva roky od návratu Talibanu v srpnu 2021, který nazývají „dobytím Kábulu“.