Do Pakistánského přístavu Karáčí dorazila druhá dodávka ruské ropy

Druhý náklad měl dorazit 20. června, ale byl zpožděn o týden kvůli nedostatku skladovacích prostor PRL

Ruský ropný náklad přepravující zlevněnou ropu kotví v přístavu Karáčí 13. června 2023
Ruský ropný náklad přepravující zlevněnou ropu kotví v přístavu Karáčí 13. června 2023

Do Pakistánského přístavu Karáčí v úterý dorazila druhá zásilka 55 000 tun zlevněné ruské ropy.

Jakmile bude potvrzen její plán kotvení, loď zakotví u ropného mola. Dřívější zprávy ze zdrojů uváděly, že plavidlo jménem „Clyde Noble“ přepravovalo uralskou ropu na cestě do přístavu Karáčí v Arabském moři.

Bylo oznámeno, že druhý náklad podle dohody mezi Islámábádem a Moskvou měl dorazit 20. června; byla však o týden zpožděna a dnes je naplánováno zakotvit.

Jako důvod zpoždění byl uváděn nedostatek místa ve skladovacích nádržích Pakistan Refinery Limited (PRL) . PRL je první tuzemskou rafinérií, která získává ropu z Ruska v rámci vládní dohody.

Pákistán přijal svůj první náklad ruské ropy 12. června, když v přístavu Karáčí zakotvil tanker přepravující 45 000 tun ropy.

Vláda zadala první objednávku 100 000 tun ruské ropy letos v dubnu po několikaměsíčních jednáních mezi oběma zeměmi ohledně podmínek dohody.

V rámci této dohody Rusko vyslalo první ropný tanker přepravující 100 000 metrických tun ropy, který dorazil do ománského přístavu začátkem tohoto měsíce. Úřady však rozhodly, že bude přepravena do Pákistánu prostřednictvím menších lodí, protože pákistánský přístav nemohl pojmout těžké lodě přepravující více než 50 000 tun ropného nákladu.

Za zmínku stojí, že plavidlo, které bylo 21. dubna v ruském přístavu naloženo uralskou ropou, mělo z technických důvodů 10 dní zpoždění.

„Do Suezského průplavu v Egyptě pak dorazilo 17. května, kde čekalo v dlouhé frontě 12 dní na překročení průplavu.“

Pákistán dováží 70 % své ropy, kterou rafinují PRL , National Refinery Limited, Pak Arab Refinery Limited a Byco Petroleum. Zbývajících 30 % místně vyrábí a rafinuje tuzemská společnost Attock Refinery Limited.

Zasvěcenci ropného průmyslu uvedli, že PRL je v současné době v procesu rafinace ruské ropy, aby produkovala tolik potřebné ropné produkty. Informovali, že ruská ropa se mísí s arabskou, která dorazila před několika dny po objednávce PRL na potřebnou ropu.