Ekonomické vztahy mezi Egyptem a Srbskem se výrazně zlepšují

Ekonomické vztahy mezi Egyptem a Srbskem se výrazně zlepšují
Ekonomické vztahy mezi Egyptem a Srbskem se výrazně zlepšují

Premiér Mostafa Madbouly uvedl, že vztahy mezi Egyptem a Srbskem se rozvíjejí a poukázal na návštěvu prezidenta Abdal Fattáha as-Sísího v evropské zemi v červenci 2022.

Tato návštěva představovala významný impuls pro vztahy mezi oběma zeměmi způsobem, který pomáhá zvýšit úroveň bilaterální spolupráce, dodal Madbouly během pondělního setkání s bývalým srbským prezidentem Borisem Tadićem a jeho doprovodnou delegací.

Předseda vlády poznamenal, že ekonomické vztahy mezi Egyptem a Srbskem se výrazně zlepšují, a dodal, že Káhira se těší na podporu spolupráce s Bělehradem v řadě oblastí, včetně zemědělství.

Hovořil také o dopadech postupného globálního vývoje, zejména pandemie koronaviru a rusko-ukrajinské krize, na ekonomické podmínky a dodávky potravinových komodit do různých zemí světa.

Mezitím bývalý srbský prezident zdůraznil svou aspiraci na podporu spolupráce s Egyptem v oblasti zemědělství prostřednictvím návrhu na založení společné společnosti pro investice do tohoto sektoru.

Návrh se zaměřuje na dlouhodobé egyptské investice do produkce obilovin, zejména pšenice, kukuřice a slunečnice; vzhledem k tomu, že balkánský region je jedním z největších vývozců těchto produktů.