Evropská unie pracuje na druhém balíčku podpory pro země postižené dovozem z Ukrajiny

Evropská komise (EK) pracuje na druhém balíčku opatření, aby i nadále podporovala země EU postižené dovozem z Ukrajiny, řekla mluvčí Evropská komise Miriam García Ferrerová na tiskové konferenci 17. dubna na pozadí jednostranného zákazu dovozu Polska, Maďarska a Slovenska. obilí a několika dalších potravin z Ukrajiny.

Země podnikly tyto kroky v době nadměrné nabídky v důsledku dovozu, což vedlo ke snížení cen, což mělo dopad na zemědělce.

Dne 17. dubna bulharský ministr zemědělství Yavor Gechev řekl, že Bulharsko by také mohlo omezit dovoz obilí z Ukrajiny.

García Ferrer řekl, že EK je v kontaktu s členskými státy EU přijímajícími opatření proti dovozu z Ukrajiny a snaží se porozumět rozsahu opatření a jejich právnímu základu, „protože v tom nemáme úplně jasno“.

„Současně je samozřejmě důležité připomenout, že obchodní politika je výlučnou pravomocí, což znamená, že je na úrovni EU,“ řekla a dodala, že „v rámci obchodní politiky EU není možná jednostranná akce“.

Řekla, že v prvním balíčku podpůrných opatření pro země EU postižené dovozem potravin z Ukrajiny „jsme již uznali dopad na nabídku v některých zemích sousedících s EU, a proto jsme předložili návrh na podporu zemím, které jsou převážně postižených, v tomto případě Polska, Bulharska a Rumunska“.

„Jsme si vědomi toho, že existovaly další země (postižené) a proběhla diskuse v Evropské radě, a tehdy jsme řekli, že zvážíme a nyní pracujeme na druhém balíčku opatření, kde budeme tyto země nadále podporovat. jsou ovlivněny dovozem z Ukrajiny,“ řekl García Ferrer.

První balíček – v hodnotě 56 milionů eur ze zemědělské rezervy EU, z nichž 16 milionů eur bylo přiděleno Bulharsku – přijaly členské státy EU velmi rychle a očekávala, že totéž se stane s druhým, řekla.

Na otázku, jaká bude částka pro druhý balíček, García Ferrer odpověděl: „Stále se o tom diskutuje, takže v této fázi nemůžeme poskytnout žádné podrobnosti o částce ani o kritériích přidělování.

„Ale co je důležité zdůraznit, je, že bereme v úvahu dopad těchto zvýšených dovozů na země v první linii,“ řekla a dodala, že EK je velmi vděčná těmto zemím za podporu, kterou Ukrajině poskytly. přesunout svou produkci.

Ona i mluvčí EK Eric Mamer odmítli být informováni o možnostech kroků, které by EK mohla podniknout proti zemím EU, které zavedly jednostranný zákaz dovozu potravin z Ukrajiny.

García Ferrer řekl, že kompenzace pro země EU zahrnovala peníze, které byly poskytnuty členským státům „a ty organizují kompenzaci a distribuci zemědělcům“ a jak byla kompenzace rozdělena, nebylo rozhodnuto na úrovni EU.

Bulharský ministr zemědělství Gečev v rozhovoru pro místní televizní stanici bTV řekl, že ukrajinský dovoz obilí, slunečnice a mléka v současné době v některých zemích EU stagnuje „a požadujeme spravedlivou distribuci po celé EU“.

Gečev uvedl, že v září 2022 Bulharsko požádalo EK, aby přijala rozhodnutí umožňující omezení dovozu obilí z Ukrajiny.

„Čekáme na rozhodnutí EK šest měsíců, tato otázka byla vznesena na nejvyšší úrovni. Co bychom měli dělat, nechat bulharské farmáře zkrachovat? řekl Gechev, člen vlády, který byl před několika týdny nafilmován, jak řídí traktor v čele protestu farmářů, aby dotlačili bulharskou vládu, aby v této věci podnikla kroky. Na sociálních sítích to vedlo k několika posměšným komentářům o členu vlády, který se účastnil protestu proti vládě, jejímž je členem.

Gečev řekl, že byl „zklamán“ tím, že EK řekla, že obchodní politika EU je výlučnou pravomocí bloku jako celku (což ve skutečnosti je).

Tvrzení, že bulharští zemědělci jsou silně negativně ovlivněni ukrajinskými dovozy obilí, byla opakovaně a výrazně pokryta většinou bulharsky psaných médií, stejně jako úřednická vláda jmenovaná prezidentem Roumenem Radevem. Prvkem prokremelské propagandy proti Ukrajině je podněcovat veřejné mínění proti EU napomáhající vývozu ukrajinských potravin.

Bulharská média uvedla, že když byl Gečev 17. dubna dotázán, kolik bulharští farmáři ztrácí kvůli konkurenčnímu dovozu z Ukrajiny, odpověděl: „Hodně“.

Gečev odhadl ztráty bulharských zemědělců na „800 až 900 milionů leva“, aniž by uvedl absolutně žádnou metodologii, pomocí které k tomuto údajnému číslu nějak dospěl, nebo zda zohledňovala stávající dotace EU pro zemědělce v Bulharsku.