Evropská unie uvalí nové sankce na Írán za porušování lidských práv

EU uvalí sankce na 37 osob v Íránu na základě porušování lidských práv
EU uvalí sankce na 37 osob v Íránu na základě porušování lidských práv

Evropská unie rovněž usiluje o zařazení íránských revolučních gard na seznam teroristických organizací.

Evropská unie v pondělí přidá ke svým sankcím proti Íránu 37 jednotlivých položek, řekli agentuře Reuters dva evropští diplomaté , protože blok pracuje na zařazení Teheránských revolučních gard (IRGC) na seznam teroristických organizací.

„V pondělí přijmeme čtvrtý balíček sankcí proti Íránu a věříme, že bychom již měli začít pracovat na pátém, abychom IRGC zařadili mezi teroristické organizace,“ řekl jeden ze zdrojů, diplomat EU.

IRGC byly založeny krátce po islámské revoluci v roce 1979, aby chránily šíitský duchovní vládnoucí systém a poskytovaly protiváhu pravidelným ozbrojeným silám.

Má odhadem 125 000 vojáků s armádou, námořnictvem a leteckými jednotkami. Velí také náboženským milicím Basij , dobrovolným polovojenským silám loajálním k klerikálnímu establishmentu, které se často používají k potlačení protivládních protestů.

Vztahy mezi členskými státy EU a Teheránem se zhoršily, protože snahy o obnovení jaderných rozhovorů se zastavily. Teherán také zadržel několik evropských státních příslušníků a blok je stále kritický vůči pokračujícímu násilnému potlačování demonstrantů a předávání íránských bezpilotních letounů Rusku .

Oba zdroje uvedly, že na pondělním setkání ministrů zahraničí bloku bude na černé listině za porušování lidských práv 37 nových jmen. Sankce by znamenaly, že členům IRGC nebude dovoleno cestovat do EU a veškerý majetek, který mají v Evropě, by byl zmrazen.

Oba diplomaté však dodali, že IRGC nebudou jako organizace sankcionovány – zatím.

„Pokud to uděláte, musí to být právně v pořádku a právě se o tom diskutuje. Ale v pondělí to nebude hotové,“ řekl jeden z nich.

Šéfka exekutivy EU, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, tento týden podpořila zařazení IRGC na seznam teroristických organizací v reakci na to, co podle ní bylo pošlapávání základních lidských práv v islámské republice.

Írán ve čtvrtek varoval, že se EU „střelí do nohy“, pokud strážce označí za teroristickou entitu, den poté, co k tomu vyzval Evropský parlament EU a její členské státy.

Zdroje uvedly, že mezi členy 27 bloku stále probíhá nějaká debata, ale že Francie, která dříve měla výhrady, nyní tento krok podporuje.

Jeden z diplomatů uvedl, že postoj Paříže se zvláště zpřísnil, když v zemi bylo zadrženo sedm jejích občanů. V úterý ministerstvo zahraničí požadovalo okamžité propuštění Bernarda Phélana , francouzsko-irského státního příslušníka, jehož zdravotní stav se výrazně zhoršil.