Historická sucha přispívají k ekonomickým potížím Argentiny

AGRONOM INŽENÝR JAIME MESTRE UKAZUJE ROSTLINY SÓJI POSTIŽENÉ SUCHEM A VYSOKÝMI TEPLOTAMI NA POLI V BARADERO V PROVINCII BUENOS AIRES 30. BŘEZNA 2023.
AGRONOM INŽENÝR JAIME MESTRE UKAZUJE ROSTLINY SÓJI POSTIŽENÉ SUCHEM A VYSOKÝMI TEPLOTAMI NA POLI V BARADERO V PROVINCII BUENOS AIRES 30. BŘEZNA 2023.

Nejhorší sucho v Argentině za téměř 100 let decimuje kritickou produkci sóji, pšenice a kukuřice, poškozuje příjmy farmářů, producentů – a vlády.

Už tak křehká ekonomika Argentiny, která nemá tvrdou měnu, nyní dostává od přírody výprask.

Nejhorší sucho za téměř 100 let zdecimovalo kritickou produkci sóji, pšenice a kukuřice, její hlavní zdroj bohatství z úrodné pampy.

Úroda sóji a pšenice se letos snížila na polovinu, zatímco výnos kukuřice se podle oficiálních projekcí snížil o více než třetinu, což snížilo argentinský export v sektoru klíčovém pro veřejné finance.

V Limě, 100 kilometrů severozápadně od hlavního města, se velká část sóji nesklidí, protože nízký výnos a kvalita zrna činí práci ekonomicky neživotaschopnou, vysvětluje agronom a zemědělský inženýr Jaime Mestre.

Sucho, které nyní trvá tři roky v řadě, snížilo zásoby vlhkosti v půdě na pět procent.

Většina rostlin kukuřice je v Limě suchá. Při oddělování kukuřice od klasu se zrno roztřepe a scvrkne.

S dešťovými srážkami o 50 procent nižšími, než je obvyklé, cokoli, co se má sklidit, bude mít pravděpodobně nižší kvalitu.

„Nemohly se vyvinout kvůli nedostatku vody a vysokým teplotám. Neospravedlňují náklady na sklízecí mlátičku,“ naznačuje Mestre a měří výnos na „15 procentech historického průměru.“

„Od zasetí ozimé pšenice nás dělí 40 dní a v půdě nemáme žádnou vlhkost,“ vysvětluje kritický faktor představující až 60 procent potenciálního výnosu.

 

Špatné načasování

Připočteme-li k trojciferné inflaci a tíživému dluhu 44 miliard USD u Mezinárodního měnového fondu (MMF), sucho nemohlo pro třetí největší ekonomiku Latinské Ameriky přijít v horší čas.

Před několika dny ve Washingtonu, během návštěvy amerického prezidenta Joe Bidena, prezident Alberto Fernández zdůraznil nejhorší sucho, které Argentina postihla od roku 1929, a MMF připustil flexibilnější cíle pro akumulaci mezinárodních rezerv, které ztratily přibližně 5,5 miliardy USD. letos zatím.

Spojené státy jsou zemí s největším počtem hlasovacích práv v MMF, který následně oznámil vyplacení 5,4 miliardy USD Argentině jako součást svého úvěrového programu.

MMF však trval na tom, že Argentina potřebuje „silnější politický balíček… k zajištění stability, řešení neúspěchů a zajištění cílů programu“ na pozadí „stále závažnějšího sucha, rostoucí inflace [a] slabého krytí rezerv“.

Za účelem stimulace zemědělského vývozu a posílení měnových rezerv vláda oznámila nový dočasný plán, který stanoví nový směnný kurz 300 pesos za dolar pro některé zemědělské produkty, což je střední hodnota mezi oficiálním směnným kurzem přibližně 215 pesos a 400 pesos nebo více. paralelní trhy.

Argentina je jedním z hlavních vývozců sójového oleje a mouky, což je sektor, který daňovému úředníkovi vydělává přibližně 10 miliard USD ročně.

Vývoz obilí a derivátů dosáhl ve sklizni v letech 2021–2022 43,363 miliardy USD, ale dopad sucha zmařil projekce pro tuto sklizeň, z níž se ztratila polovina sóji a 35 procent kukuřice.

Ekonom z Rosario Stock Exchange Tomás Rodríguez Zurro odhaduje, že celková ztráta pro ekonomiku v argentinské špatné sezóně pěstování obilí bude asi 20 miliard USD – téměř tři procentní body HDP.

„Menší produkce se završuje menší dopravou, menší spotřebou oleje a zvýšením nákladů na krmení dobytka, stejně jako menšími příjmy pro venkovské dodavatele,“ řekl Rodríguez Zurro.

 

Sója, kukuřice a pšenice

Podle Rosario Stock Exchange bude mít argentinský sójový průmysl – největší zemědělský sektor – nejnižší produkci za 23 let a vydělá 7,3 miliardy USD méně než loni.

„Skutečnou situaci uvidíme, až kombajny vjedou na pole,“ říká Mestre, který se domnívá, že analytici podceňují závažnost panoramatu, které sucho zanechalo.

V jádrové zóně úrodné pampy „srážky byly poloviční oproti normálu“, hlásí Rodríguez Zurro.
Očekává se, že 25 milionů tun sóji vyprodukuje tato sklizeň, je nejnižší od roku 1999-2000.

„Je to prakticky polovina toho, co se očekávalo při zahájení setí, a o 40 procent méně než minulá sklizeň,“ naznačuje ekonom.

Situace si vyžádá zvýšený dovoz na výrobu sójové mouky a oleje.

„Dočasné dovozy zásobující průmysl sójového oleje v této sklizni budou novým rekordem,“ dodal Rodríguez Zurro.

Čistý vývoz sójového komplexu – vývoz mínus dovoz – by tak letos činil 11,5 miliardy USD ve srovnání s 20,8 miliardy USD předchozí sklizně, vysvětluje.

Mezitím se produkce pšenice snížila na polovinu.

„Sklizeň bude 11,5 milionu tun, zatímco loni to bylo 23 milionů,“ předpovídá Rodríguez Zurro.
Kukuřice klesla o 35 procent.

„Produkce 35 milionů tun byla odhadnuta oproti 54 milionům plánovaným při zahájení setí v září,“ uvádí ekonom.
Ke ztrátě tonáže by se měla přidat nižší kvalita obilí, která bude Argentinu vzdalovat exportním standardům,“ varoval Mestre.

„Tohle není problém, který se vyřeší, když dnes začne pršet,“ vysvětlují odborníci a zmiňují nedostatek úvěrů a inflaci, „která mění náklady každý den.“

Nejvíce bolest pocítí venkovský vnitrozemí země, dodává.

Zemědělství „bude potřebovat nejméně tři roky, aby vyrovnalo ztráty. Ve vnitrozemských městech je nedostatek ekonomického pohybu pociťován nejvíce,“ varoval.

od Magali Cervantes & Sonia Avalos, AFP