Indonézský ministr odjíždí do Indie, aby podpořil vývoz primárních komodit

Ministr obchodu Zulkifli Hasan (vpravo) se setkal s generálním ředitelem Konfederace indického průmyslu (CII) Candrajeet Banarje. ANTARA/HO-Ministerstvo obchodu s veřejností/
Ministr obchodu Zulkifli Hasan (vpravo) se setkal s generálním ředitelem Konfederace indického průmyslu (CII) Candrajeet Banarje. ANTARA/HO-Ministerstvo obchodu s veřejností/

Jakarta (ANTARA) – Ministr obchodu Zulkifli Hasan odjel ve dnech 13. až 14. března 2023 na pracovní návštěvu Indie ve snaze podpořit indonéský vývoz primárních komodit.

„Jižní Asie, konkrétně Indie, je netradiční potenciální trh, na kterém by se mělo intenzivně pracovat,“ poznamenal ministr prostřednictvím pondělního prohlášení.

„Takže se setkáme s několika stranami, abychom bojovali o indonéské primární produkty s indickými zúčastněnými stranami,“ potvrdil.

Během své pracovní návštěvy ministr přednese klíčový projev během Partnerského summitu Konfederace indického průmyslu (CII) 2023 v Novém Dillí.

Svou poznámku přednese také během zasedání o Indonésii na summitu.

Kromě toho se má ministr setkat s indickým ministrem obchodu a průmyslu Piyush Goyalem, aby navázal na pokyn indonéského prezidenta Joko Widoda prozkoumat bilaterální obchodní jednání s Indií.

Oba ministři mají v plánu projednat bilaterální obchodní otázky a navázat na předchozí setkání na zasedání ministrů obchodu, průmyslu a investic G20 na Bali v září 2022.

Hasan navíc uspořádá setkání s ministry partnerských zemí, kteří rovněž zúčastnit se CII Partnership Summit 2023 a zároveň se setkat s několika indickými podnikateli a vůdci obchodních asociací.

V roce 2022 byl celkový obchod mezi Indonésií a Indií zaznamenán ve výši 32,71 miliardy USD, což je o 55,68 procenta více ve srovnání s 21,01 miliardami USD v předchozím roce.

Ve stejném roce dosáhl indonéský vývoz do Indie 23,38 miliardy USD, zatímco dovoz Indonésie z Indie byl vázán na 9,33 miliardy USD. Indonésie tak zaznamenala obchodní přebytek ve výši 14,05 miliardy USD.

Mezi hlavní exportní produkty Indonésie do Indie patří uhlí, palmový olej a jeho deriváty, slitiny železa, průmyslové monokarboxylové mastné kyseliny a měděné rudy.

Mezi hlavní produkty dovážené z Indie patří polotovary ze železa, cukrová třtina nebo řepný cukr, arašídy, mražené buvolí maso a slitiny železa.