„Jako bývalý šéf GDF vám mohu říci, že vládní plán vypořádat se s rizikem výpadků elektřiny není jediný“

Z 56 jaderných reaktorů ve Francii je 20 stále odstaveno.
Z 56 jaderných reaktorů ve Francii je 20 stále odstaveno.

Bývalý generální ředitel GDF je překvapen slabostí Francouzských vládních kroků tváří v tvář energetické krizi.

Atlantico: Prezident Francie Emmanuel Macron chtěl včera informovat Francouze o možném přerušení dodávky elektřiny a zároveň vysvětlil, že bychom neměli panikařit a že je pouze otázkou pro vládu, aby připravila „extrémní případ“, čímž naznačil, že pravděpodobnosti velké škrty byly nízké. Připadají vám tato slova vzhledem ke stavu francouzské elektrické sítě přesvědčivá?

Loik Le Floch-Prigent: Každý může odpovědět, zda je nebo není přesvědčen, ale můžeme říci minimálně, že komunikace Francouzské vlády a podnikatelů je založena spíše na strachu z budoucnosti, ne-li na panice, zejména z možných opatření ve školách. Existují však skutečnosti a to nejmenší, co můžeme udělat, je začít z nich, než se vyjádříme.

3. prosince koupila Francie od svých sousedů 6000 GW. To je příliš mnoho, pokud se podíváme na předchozí roky. Příčina je známá, velké množství jaderných elektráren je stále odstaveno, kvůli zpožděním údržby! Obvykle jsme chtěli mít všechny jaderné reaktory v provozu na začátku ledna, tedy před krutými mrazy, a letos je jich o dva méně (Fessenheim) a ještě přesně nevíme, kolik se jich před koncem znovu spustí. roku.

Je tedy nutné před uklidněním či neklidem obyvatel poskytnout jasné informace o možné výrobě od začátku roku 2023 a především ukázat, že vše bylo a bude urychleně uděláno, aby výroba všech jaderné elektrárny jsou na srazu chladu. Jelikož jsou odpovědi v tomto ohledu vágní nebo nedostatečné, nezbývá než se obávat nejhoršího … navíc v přípravě!

Jedinou viditelnou naléhavostí bylo urychlit návrh zákona o urychlení výstavby větrných a solárních zařízení, o kterém víme, že v nejlepším případě nebudou mít žádný výsledek na problém, který představují nadcházející zimy, protože vítr a slunce, přerušované, neuspokojují potřeby zejména v lednu / únoru v době, kdy by si člověk mohl přát. V každém případě, ve Francii je to jaderná energie a vodní energie, které tvoří více než 87 % spotřeby za dvacet let, takže zde je třeba problém řešit, abychom v příštích několika letech nepropadli panice. … zimy a je to činy, které uklidňují, ne slova.

Veřejné slyšení k Petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích
Veřejné slyšení k Petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích

Když se podíváme na široké masy spotřeby elektřiny ve Francii, co pro vás ve skutečnosti znamená pozvání francouzského lidu, aby se projevil jako zodpovědný, jako to udělal Emmanuel Macron ve svém rozhovoru pro TF1? Co je skutečně v sázce z hlediska domácího chování manželů Toutlemondových?

V tomto příběhu si trochu přehrajeme Covid. Zde je však individuální spotřebitel velmi okrajový a ve svém každodenním životě již přijal mnoho úsporných opatření. Co ne, je fungování firem, služeb nebo průmyslu, a tam, pokud klesne spotřeba, znamená to pokles výroby, odstavení továren i pekařských pecí nebo lednic řezníků, a to není dobrá zpráva. protože je to úpadek, deindustrializace a nejen konec hojnosti, ale i prosperity země, která je založena na její zemědělské a průmyslové výrobě. Už se radují z poklesu spotřeby a „snažení“ Francouzů je ignorovat údaje o skutečné spotřebě a především současné potíže francouzského průmyslu, který musí platit za elektřinu třikrát až šestkrát více než jeho sousedé, tedy jeho konkurenti! Apelovat na snahy pana a paní Toulemondových je komunikace, není to politika. K výrobě elektřiny máme vše, kromě jaderných elektráren, hydraulických, plynových, uhelných a peletových (biomasových) elektráren stačí vyhlásit nouzový stav místo toho, abychom se drželi počtu sprch za den a na osobu. . Než budeme chtít snižovat spotřebu, přesvědčme se, že jsme pro dodávku elektřiny udělali vše a každý může pozorovat, že tomu tak není! Nemůžeš „vyhrát“ 5% spotřebu s domácím chováním můžeme uzavřením továren, doufejme, že to nebude krajní řešení! Můžeme také připomenout, že pan a paní Toulemondovi jsou také povzbuzováni k tomu, aby si osvojili elektrické vozidlo, tepelné čerpadlo (elektrické), aby se vyhnuli naftě, benzínu, topnému oleji nebo plynu, zatímco mnoho individuálních uživatelů nebo kolektivů se hrne k elektrickému pohonu na naftu. generátory, abyste měli jistotu, že mají elektrony, které potřebují!

Splňuje vládní plán tuto výzvu?

Neexistuje žádný plán, existují slova bez skutečných činů. Nejprve musíme jednat podle nabídky, už více než dva roky víme, že zimy 2023, 2024 a 2025 budou napjaté a chceme reindustrializaci, změny v chování k elektrice, připravit se na zvládnutí nedostatku investicemi do větru a solární energie, o které víme, že nic neřeší. A ani se nepřipravujeme na budoucnost, protože po uzavření programu Astrid v roce 2019, o generátorech rychlých neutronů (RNR), 4. jaderné generaci, té, která využívá odpad, už o ní ani nemluvíme, zatímco všechny naše konkurenti dělají velké pokroky. Chceme-li pro zemi elektřinu, musíme v krátkodobém horizontu výrazně a neprodleně investovat,

Francie už dlouho nezažila velké výpadky elektřiny. Myslíte si, že existuje podceněné systémové riziko spojené se skutečností, že je nyní propojeno mnohem více věcí než před několika desítkami let?

Poslední velké výpadky elektřiny pocházejí z minulého století a elektřina neměla ve všech informačních sítích takový význam jako dnes! Jsme si dnes vědomi tragédie celého IT sektoru, správy dat, katastrof, které může jediné místo spustit na všech ostatních? můžeme pochybovat. Nemůžeme nadále provozovat zemi jako dříve, vše je „zasíťované“, což ještě více posiluje potřebu začít se znovu vážně zabývat a vyrábět, aniž by se Francouzi cítili provinile za svou velmi umírněnou denní spotřebu. Nebylo nutné násobit spotřebu elektřiny ideologickou přípravou poklesu výroby elektřiny. Od této chvíle, na úpatí zdi, musíme pokračovat ve ctnostné cestě