je požadována nepromlčitelnost pro zločiny zotročovače brazilců

Aras trval na tom, že existují případy, jako je rasismus, kde promlčecí lhůta neplatí
Aras trval na tom, že existují případy, jako je rasismus, kde promlčecí lhůta neplatí

Brazilský generální prokurátor Augusto Aras v pondělí podal k Nejvyššímu federálnímu soudu (STF) žádost, aby trestný čin „práce analogické otroctví“ nebyl způsobilý pro promlčení, což je ústavní záruka pro obžalované, ale není absolutní.

Aras trval na tom, že existují případy, jako je rasismus, kde takové omezení neplatí, což umožňuje stíhání pokračovat. Aras ve své žádosti o soudní příkaz žádá STF, aby Brazilským soudům zakázala rozhodnout o zrušení stíhání pachatelů z důvodu uplynulé doby.

„Nepřepisovatelnost“, která je nyní obhajována, obhajuje jako nástroj k záchraně paměti a pravdy v perspektivě práva obětí trestného činu snížení do stavu analogického stavu otroka. Právo na paměť a pravdu, zejména pokud jde o závažné porušování lidských práv, je vektorem lidské důstojnosti,“ argumentoval žalobce.

Minulý týden PGR také obhajovala na STF prioritu posuzování akcí, které se zabývají bojem proti otrocké práci. Žádost byla odeslána ve čtvrtek. Aras požádal, aby žaloby týkající se této záležitosti soud posoudil v první polovině tohoto roku.

Žalobce argumentoval, že loni inspektoři práce zachránili 2,5 tisíce dělníků v podmínkách podobných otroctví.

Začátkem tohoto měsíce podal veřejný ochránce Unie (DPU) také žalobu k Brazilskému Nejvyššímu soudu, aby zaručil vyvlastnění půdy a konfiskaci majetku Brazilských společností přistižených při využívání pracovníků v podmínkách podobných otroctví. V soudním příkazu podaném u Brazilského Nejvyššího soudu agentura tvrdí, že opatření je stanoveno v článku 243 Ústavy, ale dosud nebylo upraveno.

Akce požaduje okamžité použití Brazilského zákona 8.257 z roku 1991 k vyvlastnění venkovského a městského majetku, který využívá pracovníky v podmínkách analogických otroctví. Norma se uplatňuje při vyvlastňování případů pěstování drog.

Zdroj: https://en.mercopress.com/2023/04/04/no-statute-of-limitations-wanted-for-brazilian-enslavers