Masný průmysl v Kansasu ignoroval léta varování o tom, co by znamenala pandemie

Masný průmysl v Kansasu ignoroval léta varování o tom, co by znamenala pandemie
Masný průmysl v Kansasu ignoroval léta varování o tom, co by znamenala pandemie

ProPublica říká, že masný průmysl v Kansasu měl spoustu varování od odborníků, že pandemie je nevyhnutelná, ale společnosti se rozhodly nepřipravovat se.
Šetření neziskové redakce ProPublica zjistilo, že navzdory letitým varováním o možnosti pandemie, zpracovatelé masa nedbali pokynů, jak se připravit.

Zpráva říká, že odborníci na infekční choroby a plánovači pro případ nouze modelovali, co se může stát s příchodem vysoce nakažlivého viru, včetně toho, jak by vypuknutí mohlo způsobit nedostatek potravin a zavírání rostlin.

A tito odborníci opakovaně naléhali na společnosti a vládní agentury, aby se připravily.

„Pro zpracovatele potravin to byla nezmírněná katastrofa a nemusela být,“ řekl ProPublica John Hoffman, který vyvinul nouzové plánování pro potravinářský a zemědělský sektor na ministerstvu vnitřní bezpečnosti během vlády George W. Bushe. „Existují věci, které se mohly stát v pandemii, které by byly nové, ale toto se rozvinulo do značné míry tak, jak to pandemický plán naznačoval.“

Místo toho, jak se uvádí ve zprávě, se průmysl rozhodl vypořádat se s jakoukoli takovou krizí, jakmile přišla.

Před téměř 15 lety se představitelé Bílého domu sešli přední představitele potravinářského a zemědělského průmyslu, aby naplánovali herní plán pro pandemii. A úředníci administrativy George W. Bushe varovali podniky, že „až 40 % jejich pracovníků může chybět kvůli nemoci, karanténě nebo strachu,“ píše se v příběhu ProPublica. „Ve výrobních závodech by byl nezbytný sociální distancování… i kdyby to ovlivnilo obchodní operace. A vládní modelování ukázalo, že tak vysoká absence by snížila produkci potravin na polovinu.“

V Kansasu se masokombináty rozhodující pro ekonomiku jihozápadního rohu státu staly ohnisky COVID-19. Kansas News Service minulý týden oznámila, že rostliny ve státě byly ponechány otevřené navzdory obavám nejméně jednoho místního špičkového lékaře veřejného zdraví v okrese Finney, který varoval, že udržování rostlin v otevřených prostorách představuje riziko, kterému se dá předejít smrtelné hrozbě.

Představitelé veřejného zdraví ve státě zatím spojili masokombináty se zhruba 3 300 případy, více než tuctem úmrtí a 16 propuknutími klastrů koronaviru. To z nich dělá největší zdroj ohnisek v Kansasu – více než dvojnásobně vázáno na zařízení dlouhodobé péče.