Meta říká, že obnoví facebookové a instagramové účty Donalda Trumpa

Meta říká, že obnoví facebookové a instagramové účty Donalda Trumpa
Meta říká, že obnoví facebookové a instagramové účty Donalda Trumpa

New York CNN  –  Facebook-mateřská společnost Meta ve středu uvedla , že v nadcházejících týdnech obnoví účty bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu, jen něco málo přes dva roky poté , co ho suspendoval po útoku na Capitol 6. ledna.

„Naším rozhodnutím je, že riziko [pro veřejnou bezpečnost] dostatečně ustoupilo,“ uvedl na blogu Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti. „V nadcházejících týdnech proto obnovíme účty pana Trumpa na Facebooku a Instagramu. Děláme to však s novými zábradlími, abychom zabránili opakovaným přestupkům.“

Trump by mohl být v budoucnu pozastaven až na dva roky za porušení zásad platformy, řekl Clegg.

Po opětovné aktivaci svých účtů na Facebooku a Instagramu Trump znovu získá přístup k obrovským a výkonným platformám pro komunikaci a získávání finančních prostředků, právě když zvýší svou třetí nabídku na Bílý dům.

Rozhodnutí, které přichází po podobném kroku Twitteru, by také mohlo dále posunout pohled na to, jak dlouhý seznam menších online platforem nakládá s Trumpovými účty.

Bezprostředně nebylo jasné, zda Trump využije příležitosti k návratu na platformy Meta. Trumpovi zástupci okamžitě nereagovali na žádost o komentář.

V příspěvku na své vlastní platformě Truth Social Trump uznal rozhodnutí Meta zvrátit pozastavení svého účtu a řekl, že „taková věc by se již nikdy neměla stát úřadujícímu prezidentovi ani nikomu jinému, kdo si nezaslouží odplatu“.

Tým bývalého prezidenta Trumpa nebyl o rozhodnutí Mety předem informován, řekl CNN zdroj obeznámený s celou záležitostí. Mnoho jeho pomocníků a poradců se o rozhodnutí dozvědělo ze zpráv v médiích. Krátce před oznámením požádala Meta dnes večer o schůzku s Trumpovými právníky na poslední chvíli, aby projednali jeho možné znovuzavedení, ale nebylo jim řečeno, jaké je konečné rozhodnutí. Byli stále na schůzce, když Meta zveřejnila zprávy, řekl zdroj.

Twitter obnovil Trumpův účet v listopadu po jeho převzetí miliardářem Elonem Muskem, ale bývalý prezident zatím tweetování neobnovil a místo toho se rozhodl zůstat na Truth Social.

Ale Trumpova kampaň na začátku tohoto měsíce poslala Metě dopis, ve kterém požádala společnost, aby odblokovala jeho účet na Facebooku, řekl zdroj obeznámený s dopisem CNN, takže jeho návrat je pravděpodobnější. Ačkoli byl Twitter vždy preferovanou platformou Trumpa, má obrovský dosah na Facebooku a Instagramu – 34 milionů sledujících, respektive 23 milionů sledujících, před jeho obnovením. Předchozí Trumpovy kampaně chválily efektivitu nástrojů cílené reklamy Facebooku a utratily miliony za provozování reklam na Facebooku.

Rozhodnutí Meta bylo rychle kritizováno řadou obhájců online bezpečnosti a demokratických zákonodárců. Kongresman Adam Schiff ve svém tweetu uvedl, že obnovení Trumpova „přístupu k platformě sociálních médií pro šíření jeho lží a demagogie je nebezpečné“, a poznamenal, že Trump neprojevil „žádnou lítost“ za své činy kolem útoku z 6. ledna. Prezident NAACP Derrick Johnson označil toto rozhodnutí za „ukázkový příklad toho, jak dávat zisky nad bezpečnost lidí“.

Ale ředitel ACLU Anthony Romero nazval rozhodnutí „správným voláním“ a přidal se k několika dalším skupinám, které tento krok chválí. Dodal: „Největší společnosti v oblasti sociálních médií jsou ústředními aktéry, pokud jde o naši kolektivní schopnost mluvit – a slyšet řeč ostatních – online. Měli by se mýlit tím, že by umožnili širokou škálu politických projevů, i když to uráží.

Jak se Meta rozhodla

Společnost učinila přelomové rozhodnutí zakázat Trumpovi zveřejňovat příspěvky na Facebooku a Instagramu den po útoku z 6. ledna, při kterém jeho příznivci zaútočili na americký Kapitol ve snaze zvrátit výsledky voleb v roce 2020.

Mnoho dalších platforem udělalo totéž v rychlém sledu, ale Facebook měl jasno v tom, že má v plánu toto rozhodnutí později přezkoumat. Poté, co nezávislá dozorčí rada Facebooku doporučila , aby společnost objasnila, co bylo původně pozastavením na dobu neurčitou, Facebook řekl , že bývalý prezident zůstane omezen na platformu nejméně do 7. ledna 2023.

Meta začátkem tohoto měsíce zvažovala, zda obnovit Trumpovy účty s pomocí speciálně vytvořené interní pracovní skupiny společnosti složené z vůdců z různých částí organizace, řekl CNN člověk obeznámený s jednáním. Skupina zahrnovala zástupce týmů pro veřejnou politiku, komunikaci, obsahovou politiku a bezpečnost a integritu společnosti a vedl ji Clegg, který dříve působil jako místopředseda vlády Spojeného království.

Společnost v červnu 2021 uvedla, že v lednu 2023 „vyhledá odborníky, aby posoudili, zda riziko pro veřejnou bezpečnost ustoupilo“, aby učinila rozhodnutí o účtu bývalého prezidenta.

„Pokud zjistíme, že stále existuje vážné riziko pro veřejnou bezpečnost, prodloužíme omezení na stanovenou dobu a budeme pokračovat v přehodnocování, dokud toto riziko neustoupí,“ Clegg, tehdejší viceprezident pro globální záležitosti ve společnosti Meta. , uvedl v tehdejším prohlášení.

Aktualizované zásady Meta

Clegg ve svém středečním příspěvku uvedl, že společnost věří, že „veřejnost by měla být schopna slyšet, co jejich politici říkají – dobří, špatní a oškliví – aby se mohli informovaně rozhodovat u volebních uren“. Ale řekl, „to neznamená, že neexistují žádné limity pro to, co mohou lidé na naší platformě říci.“

Ve světle svých předchozích porušení bude nyní Trump čelit „přísnějším trestům za opakované provinění,“ řekl Clegg a dodal, že tato politika se bude vztahovat i na další veřejné osobnosti, jejichž účty budou obnoveny po pozastavení souvisejícím s občanskými nepokoji.

Clegg řekl Axios v rozhovoru zveřejněném ve středu, že společnost „nechce – pokud se má vrátit do našich služeb – aby udělal to, co udělal 6. ledna, tedy aby využil naše služby k delegitimizaci voleb v roce 2024, stejně jako snažil se zdiskreditovat volby v roce 2020.“

„V případě, že pan Trump zveřejní další porušující obsah, bude obsah odstraněn a bude pozastaven na jeden měsíc až dva roky, v závislosti na závažnosti porušení,“ řekl Clegg. Zdá se však, že možnost trvalého odstranění Trumpových účtů – což Clegg dříve naznačil, že by mohlo být důsledkem budoucích porušení, pokud by měl být jeho účet obnoven – již není na stole.

U obsahu, který neporušuje její pravidla, ale „přispívá k takovému riziku, které se zhmotnilo 6. ledna, jako je obsah, který delegitimizuje nadcházející volby nebo souvisí s QAnon“, může Meta omezit distribuci příspěvků, řekl Clegg. Společnost by mohla například odstranit tlačítko pro opětovné sdílení nebo ponechat příspěvky viditelné na Trumpově stránce, ale ne ve zdrojích uživatelů, a to i pro ty, kteří ho sledují, řekl. V opakovaných případech může společnost omezit přístup ke svým reklamním nástrojům.

Pokud Trump znovu zveřejní obsah, který porušuje pravidla Meta, ale „zjišťujeme, že existuje veřejný zájem na tom, abychom věděli, že pan Trump učinil prohlášení, které převažuje nad případnou škodou“ v rámci firemní politiky pro zpravodajství, Meta může podobně omezit distribuci příspěvků, ale ponechat je. viditelné na Trumpově stránce.

Zdroj: https://egyptindependent.com/meta-says-it-will-restore-donald-trumps-facebook-and-instagram-accounts/