Moderní antisemitismus – celoevropský problém

V Německu a dalších evropských zemích je antisemitismus stále rozšířený. Často je spojován s zášti, jako je xenofobie a averze vůči sociálně marginalizovaným skupinám.

Svastiky na židovských hrobech ve Francii: antisemitismus je v Evropě stále problémem
Svastiky na židovských hrobech ve Francii: antisemitismus je v Evropě stále problémem

Mýty a předsudky o bohatých Židech, o spiknutí židovského světa a stereotypech o vzhledu Židů stále existují. Stručně řečeno: celá škála sociální, rasistické a kulturní devalvace. Tam, kde je na vzestupu antisemitismus, nejsou jednoduchá vysvětlení a pravicové radikální myšlenkové vzorce daleko a sebevědomí se zvyšuje pochybnými způsoby. „Antisemitismus spojuje lidi, vytváří pouta. Každý rok ve svých studiích ukazujeme, že existuje spojitost mezi národní hrdostí a antisemitismem,“ říká sociální psycholog Andreas Zick v souvislosti s výzkumem prováděným Bielefeldskou univerzitou v „Skupinové- projekt související s nepřátelstvím. Od roku 2002 byly v pravidelných intervalech dotázány reprezentativní skupiny lidí na jejich postoje.

Wolfgang Benz, vedoucí Centra pro výzkum antisemitismu na Technické univerzitě v Berlíně
Wolfgang Benz, vedoucí Centra pro výzkum antisemitismu na Technické univerzitě v Berlíně

Rozšířená předsudky

Wolfgang Benz, vedoucí berlínského Centra pro výzkum antisemitismu, to potvrzuje: „To věci tak ztěžuje, v neposlední řadě proto, že se starosta, právník, lékárník v nějakém malém městě pohodlně opírá a říká:„ Nejsme antisemité, tenhle a ten nesmí být. “A s další sklenicí piva všichni souhlasí s tím, že všichni Albánci kradou, že všichni bývalí občané Jugoslávie jsou zloději, lháři a podvodníci a že nelze přijmout skutečnost, že se zde usadili Turci nebo dokonce že by se měla stavět mešita. “

Data dostupná od projektové skupiny Bielefeld ukazují, že čtyři procenta respondentů jsou imunní vůči jakékoli formě antisemitského klišé. Více než deset procent stále věří, že Židé mají příliš velký vliv. A koneckonců téměř sedm procent uvádí, že Židé se během nacistické éry na svém pronásledování podíleli svým vlastním chováním.

Starého židovského muže šikanují hnědé košile. Antisemitismus dosáhl svého smutného vrcholu pod vládou nacistů.
Starého židovského muže šikanují hnědé košile. Antisemitismus dosáhl svého smutného vrcholu pod vládou nacistů.

Nový druh antisemitismu

Více než polovina zdůrazňuje, že je už unavuje poslouchat o německých zločinech proti Židům, a proto jsou pro ukončení minulosti. Vědci již nějakou dobu zkoumají nový typ antisemitismu: rostoucí kritiku Izraele, která popírá státu právo na existenci a provádí nepřípustná srovnání. Argument je populární: to, co dnes Izrael dělá s Palestinci, není nic jiného než to, co národní socialisté udělali Židům. Mnoho lidí také vyjadřuje pochybnosti o loajalitě německých Židů a věří, že se cítí více spjati s Izraelem než s Německem.

Podstatná část pravicového populismu

Samozřejmě, ne každá kritika Izraele je antisemitská, zdůrazňují vědci, vždy záleží na „jak“, tedy na tom, zda je tato kritika kombinována s generalizací a předsudky. Je třeba oddělit agitaci od oprávněné kritiky. Antisemitské předsudky však neexistují pouze v Německu. Koncem tohoto roku má být zahájen průzkum o antisemitismu v osmi evropských zemích. „To, co pozorujeme, je: Antisemitismus je podstatnou součástí pravicového populismu. V Evropě máme mnoho pravicových populistických hnutí, z nichž všechna se opírají o antisemitismus. Takže tady vlastně máme evropský fenomén, “prozatím říká sociální psycholog Andreas Zick. Vyzývá proto ke společné evropské strategii pro řešení antisemitismu. Zick: “ Je však důležité najít to ve vztahu ke všem předsudkům. Myslím, že jsme v Evropě teprve začali. “