Mongolská ekonomika se propadá uprostřed narušení hranic a rostoucího nedostatku potravin

Mongolská ekonomika se v prvním čtvrtletí roku 2022 snížila o 3,8 procenta a letošní růst se očekává pouze o jedno procento.Mezinárodní instituce ale očekávají, že ekonomika v roce 2023 zrychlí minimálně o šest procent díky rozšířenému exportu komodit.Země v roce 2021 vzrostla o 1,4 procenta po pětiprocentním poklesu v pandemickém roce 2020.

Mongolská ekonomika se propadá uprostřed narušení hranic a rostoucího nedostatku potravin
Mongolská ekonomika se propadá uprostřed narušení hranic a rostoucího nedostatku potravin

Částečně je propad způsoben hraničními omezeními COVID ze strany Pekingu, které ovlivňují vývoz uhlí a mědi.

Kvůli této situaci navštívil premiér Oyun-Erdene a jeho nejvyšší ministři kabinetu jižní provincie, aby viděli pokrok v modernizaci a integraci hraniční infrastruktury s Čínou, která je klíčovým rozšířením vývozu komodit.

Oyun-Erdene očekává dalších 50 milionů tun roční kapacity pro přepravu uhlí a dalších minerálních produktů do Číny po otevření dvou železničních spojení přes přístavy Gashuunsukhait a Khangi.

Těžaři zatím zůstávají ohledně svých letošních tržeb opatrní .

Hospodářský útlum se také shoduje s rostoucím nedostatkem potravin, který odráží potravinovou krizi v mnoha dalších zemích. Vláda oznámila daňové osvobození pro dovoz rýže, cukru a rostlinného oleje do konce letošního roku.

Vietnam a Čína mají lví podíl ( cca 20 milionů dolarů ročně ) na dovozu rýže do Mongolska, zatímco Malajsie a Indonésie jsou hlavními dodavateli kuchyňského oleje do Mongolska, jehož poptávka obvykle před oslavami Tsagaan Sar (lunárního nového roku) stoupá.

Aby se dále zabránilo potenciálnímu nedostatku potravin, vyzval prezident k přijetí pětiletého plánu sponzorování zemědělsko-potravinářského sektoru částkou 1,7 bilionu MNT (570 milionů dolarů) . Ministerstvo zemědělství odhaduje , že bude okamžitě potřeba 500 miliard MNT (167 milionů USD), aby bylo možné urychleně řešit problémy s výrobou potravin a zásobováním.

Mongolsko má nedostatek obilí a cukru, protože Rusko dočasně zakázalo jeho vývoz.

Mongolští pěstitelé zemědělských plodin také plánují letos zvýšit svou sklizeň zvýšením výsevu o 24,7 procenta . Mongolské ministerstvo zemědělství úzce spolupracuje s farmáři, aby zajistili potřebná hnojiva.

V důsledku zrušení pandemických omezení na začátku tohoto roku zaznamenaly sektory pohostinství a cestovního ruchu silné oživení navzdory ekonomickým potížím.

Hotely zaznamenaly 90procentní skok ve svých tržbách z téměř nulových pobytů v době pandemie.

Cestovní kanceláře v Mongolsku očekávají letos v létě 245 000 turistů z Jižní Koreje po bezvízovém styku.