Může BRICS+ dedolarizovat globální trhy?

Ve světě, kde se ekonomická stabilita a globální trhy neustále vyvíjejí, země BRICS činí významné kroky směrem k přetvoření globálního finančního prostředí. Během jejich 15. výročního summitu, který se konal nedávno, se do centra pozornosti dostaly diskuse o dedolarizaci a vytvoření nové měny.

Blok BRICS, sestávající z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky, byl dlouho vnímán jako rostoucí síla v globální ekonomice. Od března 2023 společně představují podstatných 31,5 % světového HDP. Tím však jejich ambice nekončí.

V rámci historického expanze BRICS přivítalo šest nových členských zemí. Cílem tohoto rozšíření je posílit vliv a schopnosti bloku a dát mu větší váhu na globální scéně.

Jedním z nejvýznamnějších aspektů této expanze je soustředěné úsilí o snížení závislosti na americkém dolaru. Státy BRICS zkoumají nová měnová uspořádání, která by mohla potenciálně snížit jejich závislost na globálním finančním systému ovládaném dolarem. Tento posun znamená posun k multipolární světové ekonomice, kde vliv Spojených států není tak dominantní.

Mohou však země BRICS skutečně přetvořit světovou ekonomickou krajinu? Abychom lépe porozuměli situaci, hovořil Africanews s panem Jeanem Josephem Boillotem, ekonomem a poradcem pro rozvíjející se země ve společnosti IRIS. Osvětlil iniciativu BRICS+ a uvedl, že má potenciál přinést podstatné změny v globálním ekonomickém řádu.

Převrat v Gabonu bohatém na ropu: Jaké důsledky pro globální dodávky?

Nedávný státní převrat v Gabonu, zemi bohaté na ropu ve střední Africe, přinesl politickou nestabilitu až na prahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). To vyvolává obavy z možného narušení globálních dodávek ropy, protože Gabon je členem OPEC. Důsledky tohoto převratu na globální ropný průmysl zůstávají nejisté, ale je to situace, kterou stojí za to pečlivě sledovat.

Nigerijské firmy se potýkají s vysokými náklady na energii a směnnými kurzy

V Nigérii se odehrává jiný soubor ekonomických problémů. Ekonomické reformy prezidenta Bola Tinubu vedly k vysokým nákladům na energii a oslabení místní měny. Přerušení vládních dotací na benzín a sjednocení směnných kurzů mělo negativní dopad na nigerijské firmy. Majitelé firem se ocitají v obtížném terénu, snaží se přizpůsobit těmto ekonomickým změnám a zároveň hledají způsoby, jak zůstat konkurenceschopní.