Na Slovensku začala masivně propouštět tamní jediná hliníkárna. Komentář Štěpána Chába

Na Slovensku začala masivně propouštět tamní jediná hliníkárna
Na Slovensku začala masivně propouštět tamní jediná hliníkárna

Hliníkárna Slovalco v Žiari nad Hronom končí. Propouští 300 zaměstnanců ze 450. Ponechává si jen recyklační centrum, do kterého v minulých letech investovala 15 milionů eur. A pak pár klíčových zaměstnanců, kdyby došlo k restartu výroby hliníku. A co je na vině? Stoupající cena elektřiny, vysoké ceny emisních povolenek a nízké ceny hliníku ze zemí, na které celý ten plán na zezelenání planety nedopadá, nebo kde si svého průmyslu váží, a dávají mu tedy adekvátní podporu.

Hliníkárna Slovalco v Žiari nad Hronom končí
Hliníkárna Slovalco v Žiari nad Hronom končí

A tak můžeme zkonstatovat, že zatím v případě Slovenska se hliník nestěhuje do Humpolce, ale někam za hranice Evropské unie.

Vysoké ceny energií

Hliníkárna Slovalco v Žiari nad Hronom končí
Hliníkárna Slovalco v Žiari nad Hronom končí

Umělá krize, která je podivná. Politici neustále tvrdí, že za rostoucí ceny může Putin tím, jak škrtí plynovody. Jenže za poslední půlrok se objem dodaného plynu z Ruska zvýšil o 20 procent oproti jiným rokům. Což by naopak trhy mělo zklidnit. Všechny na ruském plynu závislé státy začaly křečkovat dodávaný plyn, politici se předhánějí v číslech, jak až moc jsou naplněné zásobníky, prostě paráda. Jenže stejně je cena elektřiny i plynu na nebezpečně vyšroubované výšce. Natolik vysoké, až se zdá, že je to cena šroubovaná uměle. Prostě marže.

Vysoké ceny emisních povolenek

Emisní povolenky. Výmysl Evropské unie, která chce dekarbonizovat kontinent. Výmysl, který naprosto opomíjí často pronášená varování, že přílišné nadšení pro zelenání nám může zničit průmysl. Babiš v roli premiéra před volbami křičel, že o emisních povolenkách jedná (a podepisoval u toho Green Deal, který přesně na takových likvidačních praktikách stojí), Petr Fiala, v té době v roli opozičního politika, Babiše skrze emisní povolenky napadal a vyzýval ho, aby s jejich cenami něco udělal. Když se role prohodily, nynější premiér Petr Fiala o emisních povolenkách nejenže nejedná, ale ani o nich nemluví. Místo nich mluví o tom, že vláda rozdá peníze ze státní kasy na kouzelně a až podivně rostoucí ceny energií, tedy elektřiny i plynu.

Ale právě jsme svědky toho, že jediná výroba hliníku na Slovensku vinou výše uvedených důvodů padla, zavírá krám. Na Slovensku se čekalo na novelu zákona o emisních povolenkách, která by průmyslu zařídila od státu kompenzace (všimněme si té absurdity, stát vydá kompenzace proti opatřením, která sám vyvolal, podepsal a zavedl). Jenže vláda novelu zablokovala. „S kompenzacemi bychom mohli být aspoň na nule, ale takto je situace daleko za hranicí únosnosti. Nedokázali jsme si zabezpečit vstupy, elektřinu na další rok, a dnes už to zašlo tak daleko, že by nám už ani přijetí zákona nepomohlo,“ řekl Milan Veselý, generální ředitel hliníkárny. Tu chce ještě chvíli držet a vyjednávat o kompenzacích a pomoci se státem.

Levný hliník v zahraničí

Třetím důvodem úpadku výroby hliníku na Slovensku je i levnější konkurence z jiných států. A to rozhodně ne pouze států Evropské unie. Pravdou je, že Polsko i Maďarsko se daleko ochotněji starají o to, aby současná krize nedopadla na tamní průmysl i obyvatele příliš tvrdě. Ovšem i oni musí vykrývat eurounijní systém emisních povolenek. Problém s levným hliníkem bych viděl spíš v zemích mimo schengenský prostor. Nejvíc hliníku jde na Slovensko z Rakouska, Maďarska a z Ukrajiny. Sousedi se rádi chopí úpadku svého souputníka.

Jenže jak si bude Slovensko hliník teď zpracovávat? Ne, nebude, nechá si dovážet již zpracované výrobky. To je také cesta. Jen trochu drahá. Ale co, proti gustu, žádný dišputát. Když si Slovensko neváží svého průmyslu, ať žádný nemá. Na výrobě vydělají jiní a Slovensko zase o část zchudne. Bratia, co to děláte. Takhle nadtatrousá bude hřmít tak leda ve vašich žaludcích.

A je to jen Slovensko?

Co čeká nás? Emisní povolenky stále jedou v celé své kráse, Česká republika stejně jako Slovensko je průmyslová země, takže celý systém povolenek na nás dopadá celou svou vahou. I ty energie máme mnohem dražší než okolní země, nemluvě o zemích na západ od nás. A zahraniční konkurence? Vezměme to na Polsku, kde vláda snížila daně na pohonné hmoty. Naši dopravci hned začali brblat, že tím jejich polští konkurenti získají citelnou výhodu. A ano, získali. Kdy u nás začnou pršet zprávy, která fabrika zavřela, protože už to prostě neunesla? A co pak? Staneme se všichni nezaměstnanými a nezaměstnatelnými hipsterskými ajťáky, kterým bude hřmít v žaludcích?