Nigérie ztratila ropu v hodnotě miliard dolarů – zúčastněné strany vyjadřují opatrný optimismus ohledně tranzitů NNPC

 Vysvětlete, jak zkrotit krádeže ropy za 26,4 miliardy dolarů
• Zpráva OPEC říká, že Nigérie ztratila ropu v hodnotě N703b ve 2. čtvrtletí 2022
• Ropu ukradli vandalové více než 65 % rozpočtu na rok 2022
• Odborníci trvají na tom, že FG je kvůli ukončení krádeží ropy neseriózní 

Nigérie ztratila ropu v hodnotě miliard dolarů - zúčastněné strany vyjadřují opatrný optimismus ohledně tranzitů NNPC
Nigérie ztratila ropu v hodnotě miliard dolarů – zúčastněné strany vyjadřují opatrný optimismus ohledně tranzitů NNPC

Zúčastněné strany vyjádřily opatrný optimismus, když dnes prochází nigerijská národní ropná společnost Limited (NNPC), a trvají na tom, že většina subjektů pod společnostmi jsou stále ztrátové dceřiné společnosti.

Na základě ustanovení zákona o ropném průmyslu (PIA) se NNPC 1. července 2022 právně transformovala na společnost, která bude regulována podle zákona o společnostech a souvisejících záležitostech (CAMA).

I když se očekává, že prezident Muhammadu Buhari dnes oficiálně odhalí NNPC, zúčastněné strany trvají na tom, že tento krok by měl skoncovat se svévolí, těžkopádnou vládní kontrolou a nehospodárnými praktikami.

Energetický expert Henry Adigun se obává, že společnost v současné době drží tisíce nadbytečných zaměstnanců, zejména těch v rafinériích. Uvedl, že ačkoli společnost prochází tranzitem, měsíce přechodného režimu neřešily ztrátové subjekty ve společnosti.

Nigérie ztratila ropu v hodnotě miliard dolarů - zúčastněné strany vyjadřují opatrný optimismus ohledně tranzitů NNPC
Nigérie ztratila ropu v hodnotě miliard dolarů – zúčastněné strany vyjadřují opatrný optimismus ohledně tranzitů NNPC

Ekonom, Prof. Segun Ajibola, řekl, že je nyní důležité, aby NNPC sebrala odvahu a nasála kulturu a étos podnikání vedeného soukromým sektorem se zaměřením na primární cíl zisku.

Stejně tak doporučil společnosti, aby umožnila zásadám dobré správy a řízení ovlivnit její rozhodnutí a jednání a dodal, že neoptimální rozhodnutí, která jsou často ovlivněna prvotními ohledy, musí ustoupit.

„Tímto způsobem pravděpodobně uvidíme, jak se NNPC transformuje na efektivněji řízenou společnost, která bude hrát svou kritickou roli při regulaci ropného a plynárenského sektoru, který jde do samého srdce nigerijské ekonomiky,“ řekl Ajibola.

Výkonný ředitel Order Paper Nigeria, Oke Epia, řekl: „Rád bych viděl, jak se nová společnost vypořádá s skomírajícími rafineriemi, na které se utrácejí peníze daňových poplatníků v miliardách nair. Také bych rád viděl, jak se zavazuje a dodržuje zásady environmentálního, sociálního a podnikového řízení (ESG) a globální osvědčené postupy týkající se energetické transformace.“

Epia se však obává, jak se společnost vypořádá s představenstvem, které je vnímáno jako politicky těžké co do složení a sklonu.

Předseda/CEO International Energy Services Limited (IESL), Dr. Diran Fawibe, poznamenal, že nový vývoj zůstal pozitivním krokem. Podle něj by on sám i ti, kteří viděli vznik národní ropné společnosti, byli potěšeni, kdyby společnost fungovala co nejlépe.

O tom, jak se vypořádat s krádežemi ropy a nízkou těžbou, které způsobily, že Nigérie ztratila první místo na kontinentu ve prospěch Angoly, většina zúčastněných stran, která včera hovořila s The Guardian, trvala na tom, že vývoj může přetrvávat, protože současné přístupy vládní agentury jsou pouze kosmetické.

Zatímco zúčastněné strany volají po celostátní nouzi, což je vývoj, který zastavil většinu operátorů v čerpání ropy a odradil potenciální investory, trvaly na tom, že kvůli vývoji hrozí zhoršující se problémy s devizami, rozpočtové deficity, půjčky, chudoba, inflace a míra nezaměstnanosti.

Organizovaným zločincům se možná podařilo ukrást ropu v hodnotě 26,4 miliardy dolarů ze země, protože národní bezpečnostní architektura, NNPC a nigerijská komise pro regulaci ropy proti proudu ropy (NUPRC) tlačí na vývoj, který nyní drží ekonomiku na výkupném.

To přichází, když Nigérie v červnu ztratila svou pozici největšího producenta ropy v Africe ve prospěch Angoly poté, co nedokázala zvýšit produkci ropy, která v současnosti dosahuje rekordně nízké produkce.

Nigérie v červnu vytěžila 1,158 milionu barelů denně (bpd) a 1,024 milionu barelů denně v květnu, zatímco Angola minulý měsíc vyprodukovala 1,175 milionu barelů denně a 1,162 milionu barelů denně v květnu.

Generální ředitel skupiny NNPC Mele Kyari uvedl, že Nigérie denně neztrácí nic méně než 200 000 barelů ropy kvůli zlodějům ropy. Za poslední čtyři roky činily denní ztráty 292 milionů barelů. S průměrnou cenou ropy kolem 90 dolarů za barel v tomto období přinesla možné ztráty na 26,4 miliardy dolarů.

V prvních čtyřech měsících letošního roku data od NNPC ukázala, že Nigérie ztratila kvůli krádežím asi 250 000 barelů ropy denně.

Dokonce i výkonný ředitel obchodní jednotky Chevron Nigeria/Mid-Africa, Richard Kennedy, na panelovém zasedání konaném v Abuji během nedávné konference NOG popsal krádeže ropy v Nigérii jako organizovaný zločin, který by měl být zcela odlišen od záležitostí hostitelské komunity.

„Podle mých zkušeností by se problém s krádežemi ropy neměl zaměňovat s problémy hostitelské komunity. Je mnohem větší. Upřímně řečeno, je to organizovaný zločin.“

Prozradil také, že úroveň krádeží stojí Nigérii miliony dolarů denně v příjmech, které by mohly pomoci vyřešit fiskální problémy země.

„Objem ukradené ropy je značně mimo chápání. Některá čísla můžete vidět v tisku, možná je to asi 100 000 barelů za den při 100 dolarech za barel a to je 10 milionů dolarů za den, které se krade. NNPC vlastní 60 procent, zatímco daně ve výši 85 procent platí, takže je to pro zemi obrovská ztráta.“

Zpráva Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ukázala, že produkce ropy v Nigérii klesla ve 2. čtvrtletí roku 2022 zhruba o 14,94 milionů barelů. Zpráva byla z června 2022. Čísla uvádějí, že průměrné náklady na ropu ve druhém čtvrtletí roku 2022 ukazují, že Zisk Nigérie klesl ve sledovaném období o zhruba 703,76 miliardy N, což je cena 14,94 barelů ropy.

Analýza ropy OPEC byla založena na přímé komunikaci od jeho 13 členských zemí a uvedla, že v prvním čtvrtletí roku 2022 Nigérie těžila N1,299 milionu barelů ropy denně. Denní kvóta Nigérie OPEC je 1,799 milionu bpd. Produkce ropy v zemi však ve druhém čtvrtletí klesla na 1,133 milionu barelů denně, což představuje pokles o 166 000 barelů denně. To ukazuje, že za odhadované tříměsíční období druhého čtvrtletí letošního roku Nigérie ztratila více než 14 milionů barelů ropy.

Ropa se v dubnu, květnu a červnu prodávala za 104,58 USD, 113,34 USD a 122,71 USD za barel. To ukazuje, že ve sledovaném období se ropa prodávala převážně za 113,54 USD za barel, což znamená, že ztráta 14,94 milionu barelů ve druhém čtvrtletí činila zhruba 703,96 miliardy N.

Pro zemi silně zadluženou, kde současná administrativa přežívá hlavně z půjček na financování rozpočtových rezerv, představuje hodnota ropy ukradené vandaly za čtyři roky asi 30 procent celkového veřejného dluhu Nigérie, který nyní činí N41. 60 bilionů nebo 100,07 miliardy dolarů k 31. březnu 2022, podle údajů úřadu Nigeria Debt Management Office (DMO).

Někteří operátoři řekli deníku The Guardian, že ropa se na ústích vrtů již nekrade, protože vandalové se stali inovativními a obcházeli antibalistické potrubí, aby narušili těžbu.

Ve skutečnosti vyjádřili obavy z viny národních bezpečnostních agentur a poznamenali, že čluny ropy by nemohly být ukradeny a přesunuty do pobřežních vod bez spolupráce některých mocných Nigerijců.

Předseda Independent Petroleum Producers Group (IPPG) Abdurazaq Isa dříve uvedl, že více než 90 procent ropy produkované provozovateli je ukradeno.

„Jen v roce 2021 utrpěli producenti v určitých částech delty Nigeru ztráty mezi 15 procenty až 90 procenty. Takové monumentální ztráty, které lze přičíst krádežím, jsou hlavní hrozbou pro naše podnikání, příjmy vlády i národní bezpečnost.

„Obrovské náklady na bezpečnost také nepříznivě ovlivňují cíle jednotkových provozních nákladů (UOC) ve výši 10 USD za barel. Rostoucí náklady na zabezpečení a opravy v důsledku vandalizace klíčových ropných a plynárenských aktiv jsou hlavním problémem,“ řekl Isa.

NNPC GMD, Kyari jednou řekl, že několik Nigerijců kradlo národní ropu. Těchto pár Nigerijců popsal jako elitu.

„Kdo krade ropu? Není to obyčejný muž ve vesnici. Je to elita společnosti a potřebuje nás všechny, abychom s nimi bojovali. Když s nimi bojujeme, jde o přežití nás všech,“ řekl šéf NNPC.

Kyari řekl, že země zažívá vůbec nejnižší těžbu ropy kvůli aktivitám vandalů, ale trval na tom, že řada přístupů, které národní ropná společnost přijala, by tyto problémy odstranila.

S dalším zapojením komunity NNPC v současné době provozuje multimiliardové zakázky na sledování a ochranu potrubí a kombinovanou bezpečnostní architekturu zahrnující armádu, námořnictvo, policii a další agentury odpovědné za zajištění bezpečnosti ropy a plynu. Iniciativa bohužel nemusí fungovat.

Energetický expert Henry Adigun však uvedl, že současný přístup je pouze kosmetický, a zdůraznil, že jde o „organizovaný zločin“, a proto je nemožné, aby se krádežím dařilo bez zasvěcených osob.

Poznamenal, že zatímco nedávné přístupy mírně zvýšily produkci a počet plošin na 11, největším problémem národního ropného průmyslu zůstává krádež.

Adigun uvedl, že je potřeba řádně implementovat zákon o ropném průmyslu (PIA), přičemž poznamenal, že by to mohla být jediná volná možnost od nepořádku, ve kterém se země nachází.

„Lidé, kteří bojují proti krádeži, jsou lidé, kteří to dělají. Krádež ropy je organizovaný zločin. Existuje systémový způsob, jak to udělat. Mnoho výrobců už nevyrábí, protože to nedává smysl. Pokud vyrobím 10 milionů barelů a na terminálu uvidím jen čtyři miliony, je to velká ztráta, protože to, co nebylo započítáno, nelze kompenzovat. Je třeba konzultovat všechny zúčastněné strany.

„Potřebujeme mezinárodní spolupráci. Mluvili jsme o otisku prstu nigerijské ropy, jakmile to uděláme, můžeme vědět, kdo to krade,“ uvedl.

Energetický právník Madaki Ameh poznamenal, že trvalý pokles těžby ropy v Nigérii je výsledkem kombinace krádeží ropy, vandalismu na potrubí a drastického poklesu provozu vrtných plošin.

Podle něj tlak zvyšují i ​​nadnárodní ropné firmy, které rychle ztrácejí zájem o nigerijská pevninská a mělká pole na moři, která byla dlouhou dobu zatížena spoustou problémů.

„Zvýšení produkce závisí na tom, jak dobře jsou tyto počáteční problémy řešeny účinným způsobem, ale zdá se, že v tuto chvíli nejsou na stole žádné účinné kroky. Žádné zbožné přání nemůže zvýšit profil produkce ropy v Nigérii, pokud nebudou přijata konkrétní opatření k řešení těchto problémů,“ řekl.

Managing Partner, The Chancery Associates, Emeka Okwuosa, poznamenala, že převládající situace jsou spíše problémy způsobené člověkem, a dodala, že federální vláda ví, co dělat, pokud to myslí s ukončením krádeží ropy vážně.

Vláda by podle něj mohla problémy řešit agresivně a proaktivně, přičemž poznamenává, že země nejen zaznamenává pokles těžby, „ale co je nejdůležitější, ropné společnosti houfně opouštějí zemi a rozprodávají své operace/aktiva, zatímco těch pár operátoři, kteří zůstali, fungují se ztrátou.“

Vyjádřil také obavy z toho, že vláda neplní závazky společných podniků (IV).

„Řetězová reakce má negativní dopad na ekonomiku. Opravdu potřebujeme řešit bezpečnost a krádeže ropy a získat proaktivní digitální způsoby, jak dát krádežím ropy mat, včetně technologie blockchain.

„V tuto chvíli pokles produkce nepůsobí dobře pro vládu, naši ekonomiku a masy,“ řekl Okwuosa.

Chikezie Nwosu, generální ředitel WalterSmith, Chikezie Nwosu, při hledání volnosti řekl, že tisk ropy by mohl být skvělou volbou, protože potrubí by také mohla být pohřbena daleko za úrovní povrchu, což by velmi znesnadnilo vandalům najít cestu, i když komunity musí být naléhavě nutné. oddělené od krádeže, aby se situace zmírnila.

Zdůraznil potřebu přesnosti měření, zapojení komunit a použití potrubní technologie, stejně jako technologie pro ropu.

Nwosu poznamenal, že možnou možností by mohlo být také předběžné prohlášení o nákladu, stejně jako otisky prstů ropy, aby země mohla kombinovat řešení a určit, kdo ropu krade.

„S předběžným prohlášením o nákladu to znamená, že každý, kdo na mezinárodní úrovni odebírá ropu, která není podepsána jako legálně vyrobená, ale vyvážející ropu v Nigérii, je zločinec a společnost může nést odpovědnost. Existuje nespočet řešení, která lze provést. Lidé mluví o zakopávání potrubí a přesměrování potrubí, pojďme se podívat, co vlastně funguje. Musíme jednat,“ řekl Nwosu.

Další energetický expert Michael Faniran prozradil, že jednou z největších výzev, kterým čelí produkce a distribuce ropy a vlastně i ropný a plynárenský průmysl v zemi, jsou hanebné aktivity zlodějů ropy a vandalů.

„Tento problém představuje obrovskou hrozbu pro ekonomiku země. Růst a rozvoj Nigérie jsou spojeny se zdroji ropy. V současnosti export ropy tvoří 90 procent devizových příjmů a tvoří asi 85 procent vládních příjmů.

„Kromě socioekonomického dopadu krádeže to vede také k ohrožení regionálního míru a bezpečnosti a také k šíření zbraní, mimo jiné,“ řekl Faniran.

Předseda a generální ředitel NUPRC, Gbenga Komolafe, upozornil na potřebu implementace fragmentu PIA hostitelské komunity s tím, že by to mohl být kritický bod pro zmírnění napětí v ropném regionu.

Věří také, že instalace jednotek Lease Automatic Custody Transfer (LACT), instalace kontrolních měřičů s možností měření průtoku a tlaku, zapojení profesionálních a kompetentních subjektů pro dohled nad potrubím, posouzení integrity potrubí, nasazení dostupných technologií, zlepšené zabezpečení potrubí a sledování a účinná spolupráce s vládními bezpečnostními agenturami jsou některé klíčové kroky, které jsou přijímány.