Obyvatelům Běloruska začali úřady masivně posílat předvolání do vojenských registračních a náborových kanceláří

Obyvatelům Běloruska začali úřady masivně posílat předvolání do vojenských registračních a náborových úřadů
Obyvatelům Běloruska začali úřady masivně posílat předvolání do vojenských registračních a náborových úřadů

Běloruské úřady začaly masivně povolávat muže a ženy odpovědné za vojenskou službu do vojenských registračních a náborových úřadů. Podle publikace „Zerkalo“ s odkazem na výzvy několika desítek lidí se předvolání začala rozesílat v posledních třech nebo čtyřech dnech.

Obyvatelé oblastí Minsk, Grodno, Mogilev a Vitebsk hovořili o výzvách na vojenské úřady pro registraci a zařazení. Občané jsou zváni k „upřesnění údajů“ a také na cvičení. Přitom ze samotných předvolání nevyplývá důvod, proč se musíte dostavit na úřad vojenské registrace a zařazení. Vyhrožují odpovědností za nedostavení se: v běloruském trestním zákoníku je článek 435 „Vyhýbání se odvodům“.

Partneři publikace, kteří navštívili vojenskou evidenční a nástupní službu, uvedli, že byli povoláni v souvislosti s mobilizačními cvičeními ke kontrole výjezdu a hned poté byli propuštěni domů. „To znamená, že zde není žádná naléhavost, jen abychom se ujistili, že je vše na svém místě,“ řekl zdroj Zerkalo.

22. června byla vyhlášena mobilizační cvičení v oblasti Gomel pod vedením zástupce náčelníka generálního štábu. Ministerstvo obrany vysvětlilo, že účelem cvičení je prověřit připravenost vojenských komisariátů plnit své úkoly. Vojenské registrační a náborové úřady vyřeší „problémy s nedostatečným obsazením povoláním vojenské zálohy“, upozorní a pošlou záložníky na místa odjezdu do vojenských jednotek. Muži budou poté posláni domů, aby provedli kontrolní poplach a další odběr.

Začátkem května oznámilo běloruské ministerstvo obrany nasazení 20 000 ukrajinských vojáků jižním operačním směrem. V reakci na to Minsk rozmístil síly na hranici a poté obvinil Kyjev z přípravy provokací.

Na Brestsku a Grodnesku začali formovat územní jednotky, do kterých bude povoláno 430 záložníků – budou střežit důležité objekty. Také koncem května vznikly lidové milice.