Odborníci tvrdí, že energetické obavy pravděpodobně zpomalí švýcarský růst

20. září 2022
Prognózy švýcarského hospodářského růstu na roky 2022 a 2023 byly revidovány výrazně dolů, a to kvůli nejistotě ohledně dodávek energie a inflace.

Vládní expertní skupina snížila svá očekávání růstu HDP v roce 2022 na 2 % ve srovnání s 2,6 %, které předpovídala v červnu. Pro rok 2023 byla její prognóza revidována dolů z 1,9 % na 1,1 %, podle vládní tiskové zprávyExterní odkazv úterý.

Po pozitivní první polovině roku 2022 nyní švýcarská ekonomika čelí zhoršujícímu se výhledu, říkají odborníci. „Napjatá energetická situace a prudký nárůst cen tíží ekonomické vyhlídky, zejména v Evropě,“ stojí v tiskové zprávě.

Švýcarská ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračovala v oživení, přičemž růst byl tažen sektorem služeb. Spotřebitelské výdaje výrazně vzrostly v oblasti volného času, pohostinství a cestování od zrušení omezení veřejného zdraví souvisejících s pandemií Covid-19.

Současné ekonomické ukazatele však podle odborníků představují smíšený obrázek. Inflace ve Švýcarsku zůstává podle mezinárodních standardů mírná, takže části ekonomiky by se měly nadále zotavovat, ale tvrdí, že náročné mezinárodní prostředí bude pravděpodobně vyvíjet rostoucí tlak na některé segmenty exportně orientovaných odvětví.

Expertní skupina snížila svá očekávání ohledně globální poptávky, zejména v Evropě, Spojených státech a Číně, které jsou klíčovými obchodními partnery Švýcarska. Rostoucí ceny energií navíc znamenají, že Švýcarsko může také očekávat vyšší inflaci, než se původně předpokládalo, což by mohlo utlumit domácí poptávku. Experti nyní očekávají inflaci 3 % pro letošní rok a 2,3 % pro rok 2023.

Expertní skupina zakládá svou prognózu na předpokladu, že nedojde k vážné energetické krizi s rozsáhlými odstávkami výroby.