Podle některých Amerických aktivistů za práva potratů je v sázce mládež

ORLANDO, Florida – Několik stovek lidí se v pondělí shromáždilo v centru Orlanda na podporu práv na potrat, nejprve se shromáždili před budovou okresního soudu, aby si vyslechli řečníky, jako je zástupkyně státního domu Anna Eskamani (D-okres 47), a poté pochodovali ulicemi.

Několik stovek lidí se v pondělí shromáždilo v centru Orlanda na podporu práv na potrat
Několik stovek lidí se v pondělí shromáždilo v centru Orlanda na podporu práv na potrat

Aktivisté všech věkových kategorií nesli nápisy se slogany jako „Anti-choice is Anti-American“ a „Nucený porod je porušením reprodukčních práv“. Několik aktivistů uvedlo, že tam pochodovali ve prospěch mladších generací.

Pro Emily Jonesová jsou práva na potrat základní, lidská práva, která by vláda neměla mít možnost zbavit.

„Jsou to lidská práva,“ řekl Jones. „Ne každý chce děti, takže ne každý by k tomu měl být nucen.“

Jonesová řekla, že dříve v životě potratila, když zažila bezdomovectví. V té době byla sama dítětem: bylo jí pouhých 17 let.

Jonesová, když pro sebe v té době potrat označila za „jedinou možnou možnost“, řekla, že je nyní matkou devítiměsíční holčičky – a má obavy o budoucnost práv svého dítěte.

„Moje dcera je mou hlavní motivací, proč jsem tady,“ řekl Jones. „Nechci, aby vyrůstala ve světě, kde nemá práva na své tělo, kde se na ni hledí doslova jako na majetek, k čemuž mám pocit, že směřujeme.“

Další maminka, Erica Kern, sdílela podobný pocit, když pochodovala ulicemi Orlanda po boku své malé dcery.

„Bojuji za práva své generace a generací příštích,“ řekl Kern.

Ačkoli Kern řekla, že ji nepřekvapilo nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu zvrátit Roe vs. Wade, byla zklamaná a sklíčená. Na pondělní pochod vzala svou dceru, protože řekla, že je důležité, aby si mladí lidé byli vědomi problémů souvisejících s právy na potrat, jako je tělesná autonomie a lékařské soukromí.

„Je to pro ně důležité, protože musí pochopit, že naše země je založena na přesvědčení, že jsme všichni svobodní lidé. A mělo by to na ni platit stejně jako na každého muže. Protože bez plné tělesné autonomie nemá v naší společnosti spravedlnost,“ řekl Kern.

Kern dodala, že chce, aby její dcera – a všichni mladí lidé – věděli, že na jejich hlasu záleží.

„Musí vědět, že můžeme ovlivnit změnu,“ řekl Kern.

Na pondělním shromáždění a pochodu se dostavila malá skupina zastánců interrupcí, kteří však byli výrazně převyšováni zastánci práv na potrat. Policie řekla Spectrum News, že zastánci potratů neměli povolení být na náměstí u soudu.

Prozatím zůstává potrat na Floridě legální – i když omezeně.

V pátek vstoupil v platnost nový státní zákon, který zakazuje většinu potratů po 15 týdnech těhotenství. Ale ve čtvrtek soudce obvodního soudu oznámil, že dočasně zablokuje tento zákon poté, co zjistil, že porušuje široké právo na soukromí, které zaručuje floridská ústava.

Ačkoli tento soudce ještě nevydal oficiální písemný příkaz blokující státní právo, očekává se, že tak učiní začátkem tohoto týdne. Očekává se, že guvernér Ron DeSantis se proti rozhodnutí soudce odvolá.