Rajchl má reálnou šanci na vstup do Sněmovny, ukázalo šetření. ANO stále dominuje

Popisek: Jindřich Rajchl
Popisek: Jindřich Rajchl

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v dubnu letošního roku, s velkou převahou by v nich zvítězilo opoziční hnutí ANO Andreje Babiše. Ukazují to výsledky sociologického šetření agentury Phoenix research, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Hnutí ANO by v tomto měření politických sil získalo 31,5 procenta. S výrazným odstupem se na druhém místě usadila občanská demokratická strana, získala by 14,2 procenta. Třetí místo a 9,6 procenta získalo hnutí SPD. Údaje jsou prakticky totožné s výstupy agentury Median z měsíce března.

Čtvrtí jsou Piráti (8,9 procenta) a páté je hnutí STAN. To by v dubnu letošního roku obdrželo 7,8 procenta.

Pod nutnou hranicí pěti procent se podle agentury Phoenix research ocitají lidovci (KDU-ČSL) a sociální demokraté
Pod nutnou hranicí pěti procent se podle agentury Phoenix research ocitají lidovci (KDU-ČSL) a sociální demokraté

Nad pěti procenty je ještě TOP 09 a politická strana PRO. Jedná se o jediný subjekt s takto vysokými preferencemi mimo současnou parlamentní sestavu. Tato strana předsedy Jindřicha Rajchla ve volebním modelu agentury Kantar, ten byl zpracován pro veřejnoprávní Českou televizi, v dubnu obdržela tři procenta.

Pod nutnou hranicí pěti procent se podle agentury Phoenix research ocitají lidovci (KDU-ČSL) a sociální demokraté. Jimi dosažené výsledky jsou 3,1 a 1,6 procenta.

Přes osm procent dotázaných nevědělo, koho u sněmovních voleb volit.