Španělské ministerstvo financí připravuje „dočasnou“ daň pro bohaté a připravuje půdu pro rozpočty

Španělská ministryně financí María Jesús Montero
Španělská ministryně financí María Jesús Montero

María Jesús Montero předpokládá, že vstoupí v platnost v lednu 2023. Její partneři z Unidas Podemos slibují, že budou nadále usilovat o to, aby byla trvalá.

Španělské ministerstvo financí v těchto dnech pracuje na dani z velkých majetků , která připraví cestu pro vyjednávání o souhrnných rozpočtech na rok 2023, které už rozjela na plné obrátky. Poté, co v Kongresu vysvětlila nový výdajový strop, což je předehra k přistání veřejných účtů, Španělská ministryně financí María Jesús Montero ujistila, že pracují na „dočasném vzorci“, jako je ten, který se používá s novými daněmi pro velké banky a energetické společnosti . a které byste chtěli, aby vstoupily v platnost 1. ledna 2023 . „Jak se stalo u daně pro energetické společnosti a daně pro banky, budeme pracovat na dočasném vzorci a později okolnosti rozhodnou, zda je to nutné, nebo ne.prodlužte to ,“ tvrdil.

Španělská ministryně Montero tento čtvrtek v kuloárech Poslanecké sněmovny zdůraznil, že je třeba „požádat o větší úsilí od největších aktiv“ po těch, kteří mají větší výhody a „vyšší příjmy“, a trval na tom, že nemůže specifikovat mnoho více dat, protože na jeho návrhu stále „důsledně“ pracují. Tím, že neuvedl podrobnosti, nemohl šéf ministerstva financí objasnit, zda vytvoří nové fiskální číslo nebo zda budou pracovat na nějakém vzorci o daních, které již existují; ani jestli to bude spadat do rámce rozpočtů na rok 2023: „Ne všechno může jít do zákona o rozpočtu“ , potvrdil s tím, že stále studují „vzorec“, kterým se řídit. Co je jasné a také to podporují z La Moncloa,

Fiskální ofenzíva v Andalusii se zrušením daně z bohatství, stejně jako oznámení, že Murcia zvažuje provedení těchto kroků, vedly exekutivu k tomu, aby přijala opatření, které bylo dosud zakázáno, a to navzdory menšinovému akcionáři United Můžeme. PSOE nejenže před třemi měsíci odklepla svým partnerům účet , ale dodnes v rámci jednání o rozpočtu nechtěla řešit případné zvýšení daňové zátěže nejbohatších.

Šéf ministerstva financí dnes neupřesnil, zda vezmou za základ návrh United We Can, který měl zdanit majetek za více než 10 milionů eur. O několik hodin později parlamentní mluvčí menšinového partnera, Pablo Echenique , oslavil změnu kurzu a slíbil, že bude pokračovat v práci na tom, aby tato daň nebyla dočasná, ale trvalá. „Budeme i nadále trvat na tom, abychom byli tvrdohlaví,“ pokračoval.

Montero označil za „obrovskou nezodpovědnost“ , že se autonomní komunity rozhodly „zříci se“ vybírání tributu, který v případě Andalusie platí 0,2 % jejích obyvatel, a tento „fiskální dar“ kritizoval. „Je těžké připustit, že jsou chráněny velké příjmy a majetek,“ upozornil. Ministr financí šel do Kongresu, aby formálně oznámil schválení výdajového stropu pro rok 2023 , stanoveného v červenci exekutivou na 198 221 milionů eur. Před Komorou také obhajoval prodloužení pozastavení fiskálních pravidel, již čtvrtým rokem v řadě, kvůli nejistotě vyvolané pandemií a invazí Ruska na Ukrajinu. Na rozdíl od výdajového stropu se o této otázce hlasuje, přestože exekutiva má podporu svých parlamentních partnerů.

Po Monterově zásahu, poznamenaném jeho kritikou PP, zvedl generální tajemník United We Can, Txema Guijarro , rukavici hozenou v posledních 24 hodinách ministrem , aby požadoval, aby nyní jednal s velkým bohatstvím. “ Ztratili jsme drahocenný čas tím, že jsme neschválili zvážení návrhu zákona United Podemos o velkých jměních,“ odsekl.

Byl to Guijarro, kdo toto zohlednění hájil a tento čtvrtek připomněl, že již vyzval k „upřímné debatě“, aby bylo zpracování této daně dokončeno „na konci roku“. V debatě nebyly žádné odpovědi, a proto Montero na jeho slova nereagoval.

Bolaños poukazuje na to, že to studují jako další „možnost“

Ministr předsednictví Félix Bolaños ze své strany snížil očekávání a poukázal na to, že exekutiva zkoumá tuto daň jako další možnost. V rozhovoru na Anténě 3, Bolaños také popřel, že by „zachránili“ daň zvednutou United We Can. „Zatím jsme nic nezachránili.“ „Vláda má povinnost studovat scénáře a různé způsoby, aby ti, kteří mají více zdrojů, více přispěli,“ dodal.