Střety v Paříži, když statisíce po celé Francii pochodují proti plánu na zvýšení věku odchodu do důchodu

Slzný plyn použitý na okrajích pochodu hlavním městem, když projektily vrhaly na policejní linie

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že bude pokračovat v nepopulárních důchodových reformách, které zvýší věk odchodu do důchodu v zemi na 64 let, a to navzdory masivním protestům , které zahrnovaly střety s policií v Paříži.

Podle kombinovaných policejních odhadů se shromáždění po celé zemi účastnily statisíce lidí. Policie použila slzný plyn na okraji pařížského protestu, když černě odění maskovaní jedinci v mikinách vrhali projektily na jejich linie. Asi 20 lidí bylo zatčeno, uvedla BFM TV s odvoláním na policii.

„Musí se zvýšit platy a důchody, ne věk odchodu do důchodu,“ hlásal jeden velký transparent nesený dělníky, který zahájil protestní pochod v Tours v západní Francii .

„Pokud reforma projde, budu si muset připravit svůj chodící rám,“ řekla Isabelle (53), sociální pracovnice, s tím, že její práce je příliš těžká na to, aby přidala další dva roky. V jihofrancouzském Nice byl na velkém transparentu nápis: „Ne reformě.“

Na francouzsko-španělském summitu v Barceloně však Macron řekl, že „tu reformu musíme udělat“.

„Budeme to dělat s respektem, v duchu dialogu, ale také odhodlání a odpovědnosti,“ dodal.

Posunutí věku odchodu do důchodu o dva roky a prodloužení doby výplaty by podle odhadů ministerstva práce přineslo dalších 17,7 miliardy EUR (15,5 miliardy GBP) na ročních penzijních příspěvcích, což by systému umožnilo do roku 2027 vyrovnat.

Odbory tvrdí, že existují i ​​jiné způsoby, jak zajistit životaschopnost penzijního systému, jako je zdanění superbohatých nebo zvýšení příspěvků zaměstnavatelů nebo dobře situovaných důchodců.

„Tento problém lze vyřešit jiným způsobem, prostřednictvím zdanění. Pracovníci by neměli platit za deficit veřejného sektoru,“ řekl Laurent Berger, vůdce CFDT, největší francouzské odborové organizace.

Na stejném pařížském protestním shromáždění Michel Liger, 65letý hasič v důchodu, řekl, že tam byl, protože se bál o své dvě dcery. „Moje děti by neměly pracovat déle než já,“ řekl a dodal, že vláda by místo toho měla řešit to, co nazval „skutečnými problémy“, včetně sektoru zdravotnictví.

Výzvou pro odbory je přeměnit opozici vůči reformě – a hněv nad krizí životních nákladů – v masový sociální protest, který by nakonec mohl donutit vládu změnit přístup. Představitelé odborů řekli, že čtvrtek byl jen začátek.

Důchodová reforma musí ještě projít parlamentem, kde Macron ztratil absolutní většinu, ale doufá, že ji projde s podporou konzervativců.

Strojvedoucí, učitelé a pracovníci rafinérií byli mezi těmi, kteří opustili svá zaměstnání, stejně jako téměř 45 procent zaměstnanců energetického gigantu EDF, uvedla společnost. Rádio France Inter hrálo místo obvyklého programu hudbu a řidiči autobusů a státní zaměstnanci také stávkovali.

Provozovala pouze jedna ze tří až jedna z pěti vysokorychlostních tratí TGV, přičemž nejezdily téměř žádné místní nebo regionální vlaky, uvedl železniční operátor SNCF. Eurostar ve čtvrtek a pátek zrušil 21 vlaků, zatímco trajektové spoje mezi Doverem a Calais byly ve čtvrtek pozastaveny.

Francouzská železniční síť a pařížské metro budou mít ve čtvrtek pozastaveno mnoho služeb v rámci celostátní protestní akce.

V Paříži byly uzavřeny některé stanice metra a provoz byl vážně narušen, vlaků jezdilo jen málo. Na rušném nádraží Gare du Nord lidé spěchali, aby stihli těch pár vlaků, které stále jezdí, zatímco zaměstnanci ve žlutých vestách pomáhali ošuntělým dojíždějícím. Pracovnice restaurace Beverly Gahinet, která zmeškala práci, protože její vlak byl zrušen, uvedla, že se stávkou souhlasí, i když se jí nezúčastní.

Ale ne všichni byli tak chápaví. „Nechápu, stávkují pořád ti stejní (lidé)… a my to musíme vydržet,“ řekla realitní pracovnice Virginie Pinto, když se snažila najít metro, do které by jela do práce.

Asi sedm z 10 učitelů základních škol přestalo pracovat a téměř tolik na středních školách, uvedly jejich odbory, ačkoli ministerstvo školství uvádělo mnohem nižší čísla. V Paříži studenti na podporu stávkové akce zablokovali nejméně jednu střední školu.

Údaje EDF a provozovatele sítě RTE ukázaly, že výroba elektřiny klesla zhruba o 12 procent celkových dodávek elektřiny, což přimělo Francii ke zvýšení dovozu.

Zásilky byly zablokovány v rafineriích TotalEnergies ve Francii, uvedli představitelé odborů a společnosti, ale společnost uvedla, že jeden stávkový den nenaruší provoz rafinerie.