USA jsou po oznámení o urovnání Izraelem „hluboce znepokojeny“

Izraelská vláda se plánuje příští týden sejít, aby projednala postup plánů bytových jednotek v osadách

Pohled na židovskou osadu Givat Zeev, mezi Jeruzalémem a Ramalláhem, na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, 10. května 2022
Pohled na židovskou osadu Givat Zeev, mezi Jeruzalémem a Ramalláhem, na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, 10. května 2022

V reakci na izraelský plán rozšiřování osad na Západním břehu, ministerstvo zahraničí Spojených států uvedlo, že je „hluboce znepokojeno“ rozhodnutím vlády vedené Benjaminem Netanjahuem.

V prohlášení zveřejněném na webových stránkách ministerstva v sobotu americká vláda napsala: „Spojené státy jsou hluboce znepokojeny oznámeným rozhodnutím izraelské vlády předem plánovat více než 4000 osadních jednotek na Západním břehu.“

Ministerstvo zahraničí dodalo, že je rovněž znepokojeno zprávami o změnách v izraelském systému správy osad, které urychlují plánování a schvalování osad.

„Jako dlouhodobá politika se Spojené státy staví proti takovým jednostranným akcím, které ztěžují dosažení řešení dvou států a jsou překážkou míru,“ uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

USA vyzvaly izraelskou vládu, aby splnila své závazky v Akabě v Jordánsku a Sharm El Sheikhu v Egyptě a vrátila se k dialogu zaměřenému na deeskalaci.

Očekává se, že izraelský kabinet v neděli přijme rezoluci, která zjednoduší proces výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu. Ministr financí Bezalel Smotrich, rovněž působící na ministerstvu obrany, by získal pravomoc schvalovat jednu z etap, což představuje významnou změnu oproti předchozímu 27letému systému.

Stejně tak Nejvyšší rada pro plánování izraelské civilní správy na Západním břehu Jordánu plánuje sejít příští týden, aby projednala postup plánů bytových jednotek v osadách.

Dříve byl pro každý krok řízení o povolení výstavby osady vyžadován politický souhlas. Rozhodnutí kabinetu si ale klade za cíl takové zapojení omezit.

V minulosti premiéři a ministři obrany často zasahovali, aby zdrželi výstavbu kvůli politickým a mezinárodním tlakům. Navrhovaný systém by snížil politický zásah ze čtyř na dvě fáze schvalovacího procesu.

Usnesení izraelského kabinetu přichází před návštěvou náměstkyně ministra zahraničí USA pro záležitosti Blízkého východu Barbary Leafové v regionu.

Podle amerického ministerstva zahraničí se Leaf, jak bylo uvedeno v Middle East Eye , setká „s vysokým izraelským politickým a vojenským vedením, aby prodiskutovali oblasti společného zájmu, včetně rozšíření a prohloubení integrace Izraele na Blízký východ a omezení destabilizujícího chování Íránu“. .