Uzbekistán a Indie mohou dosáhnout preferenční obchodní dohody

Uzbekistán a Indie mohou dosáhnout preferenční obchodní dohody
Uzbekistán a Indie mohou dosáhnout preferenční obchodní dohody

Místopředseda vlády – ministr investic a zahraničního obchodu Uzbekistánu Sardor Umurzakov jednal prostřednictvím videokonferencí s ministrem železnic, obchodu a průmyslu Indie Piyushem Goyalem.

Během rozhovorů strany diskutovaly o aktuálním stavu bilaterálních vztahů a perspektivách rozvoje spolupráce v obchodně-ekonomické, investiční a dopravně-logistické oblasti.

Místopředseda vlády - ministr investic a zahraničního obchodu Uzbekistánu Sardor Umurzakov
Místopředseda vlády – ministr investic a zahraničního obchodu Uzbekistánu Sardor Umurzakov

Strany vyjádřily spokojenost s konzistentním růstem objemu obchodu mezi oběma zeměmi. Na konci roku 2020 dosáhl objem vzájemného obchodu s Indií 442 milionů USD, což je o 25% více než v roce 2019.

Strany dosáhly dohody o urychlení přípravy výsledků společné studie provedené příslušnými výzkumnými ústavy obou zemí s cílem posoudit možnosti uzavření preferenční obchodní dohody mezi Uzbekistánem a Indií.

Zvláštní pozornost byla věnována rozvoji spolupráce v oblasti dopravy a logistiky – bylo dosaženo dohody o vytvoření společných expertních skupin z řad specialistů specializovaných struktur na studium zkušeností s integrací do systému mezinárodních dopravních koridorů.

Strany se rovněž dohodly na posílení interakce při vývoji nových projektů a iniciativ v oblasti výstavby a rekonstrukce dopravní infrastruktury v Uzbekistánu.

Po videokonferenci bylo dosaženo dohody o udržování aktivního dialogu na úrovni příslušných ministerstev a oddělení s cílem urychleně vyřešit problémy dvoustranných investic, obchodu a hospodářské spolupráce a urychlit propagaci společných projektů a iniciativ.