V Bulharsku se připravuje časově neomezené pozastavení dovozu řady produktů z Ukrajiny

Dočasný Bulharský ministr zemědělství Yavor Gechev
Dočasný Bulharský ministr zemědělství Yavor Gechev

V Bulharsku se pracuje na pozastavení dovozu řady produktů z Ukrajiny na dobu neurčitou, řekl v úterý v Bulharské národní televizi úřednický ministr zemědělství Javor Gečev.

Vysvětlil, že 18. dubna, po schůzce s jimi předem vyžádanými pěstiteli obilí, bylo rozhodnuto zaslat žádost Bulharskému Ministerstvu zemědělství Ministerstvu hospodářství, protože je odpovědným ministerstvem obchodu, o dočasné jednostranné pozastavení dovozu řady výrobků pocházejících z Ukrajiny. Právní a procesní věci se připravují k předložení rozhodnutí Radě ministrů ve středu, řekl dále Gečev.

„Věříme, že to bude silný signál pro Evropu, protože Evropa nemůže zemím jen naslouchat, musí přijímat opatření,“ dodal ministr.

Evropa by podle něj měla naslouchat hlasům východnějších zemí. „Bulharští farmáři deklarují, že nechtějí dotace, chtějí své trhy. Vytváří se nekalá konkurence z Ukrajiny,“ řekl Gečev.

Dodal, že až tlak na bulharské farmáře poleví, zákaz dovozu by mohl být upraven nebo změněn. Problém podle něj není jen u pšenice, ale i u dalších plodin jako je slunečnice. Upozornil, že potraviny dovážené z Ukrajiny podléhají v zemi dodatečné rostlinolékařské kontrole, aby byl zajištěn jejich bezpečný obsah.

Bulharsko je solidární s Ukrajinou, ale jedno nemůže být na úkor druhého, řekl ministr. Poukázal na to, že tři země již vydaly prohlášení o pozastavení dovozu.

„Pokud nezastavíme dovoz, vše, co půjde do koridoru do Polska a Maďarska, skončí v Rumunsku a Bulharsku. To znamená, že pokud v tuto chvíli nezastavíme ekvivalentní opatření s ostatními protějšky, fakticky se to posune Očekávám, že Brusel pochopí, že finanční kompenzace není v tomto případě důležitá, ale důležitá je jiná solidarita, která je stejná pro všechny zemědělce,“ řekl Gechev.