Venezuela a Rusko obnovily dohody o spolupráci během návštěvy Ruského ministra zahraničí Lavrova

Vzhledem k tomu, že obě země byly v posledních letech terčem amerických sankcí, Venezuela a Rusko si vybudovaly stále těsnější vztahy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vítá v Caracasu venezuelského ministra zahraničí Yvána Gila
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vítá v Caracasu venezuelského ministra zahraničí Yvána Gila

Venezuelský ministr zahraničí Yván Gil v úterý v Caracasu přivítal svého ruského protějšku Sergeje Lavrova, kde dvojice oznámila úsilí o spolupráci na společných projektech v oblasti produkce ropy, zemědělství, medicíny a vesmíru. průzkum.

„Budeme pokračovat v práci na posílení vztahů mezi Ruskou federací a Venezuelou, dvěma strategickými partnery,“ řekl Gil na tiskové konferenci.

Lavrov ze své strany řekl, že Venezuela patří mezi „nejspolehlivější partnery Ruska“.

Ruský ministr zahraničí je v současné době v regionu na mnohonárodním turné, nejprve navštívil Brazílii. Očekává se, že později navštíví Nikaraguu a Kubu.

Gil řekl, že dvojice přezkoumala a obnovila dvoustranné dohody a dohody o spolupráci mezi oběma zeměmi a uvedla, že k dnešnímu dni bylo podepsáno více než 300 takových dohod.

„Naše vztahy byly vystaveny zkoušce různými druhy krizí, nátlakovými pokusy ze zahraničí a navzdory všemu se úspěšně rozvíjejí a budou se vyvíjet i nadále bez ohledu na politickou situaci,“ řekl Lavrov.

Obě země usilovaly o užší vazby od nástupu zesnulého Huga Cháveze do prezidentského úřadu v roce 1999, proces, který pokračoval pod vedením prezidenta Nicoláse Madura, zatímco Venezuela pracuje na tom, aby se vymanila z americké dominance. Vzhledem k tomu, že obě země byly v posledních letech terčem amerických sankcí, Venezuela a Rusko si vybudovaly stále užší vztahy , přičemž Rusko je životně důležité v důsledku amerického ropného embarga.

Během svého projevu k tisku Gil připomněl, že jeho země nebude souhlasit s normalizací vztahů s USA, dokud nebudou zrušeny všechny sankce vůči Venezuele. Venezuela je pod režimem rozsáhlých sankcí , které poprvé uvalil bývalý americký prezident Donald Trump a z velké části je udržoval jeho nástupce Joe Biden.

Venezuelský ministr zahraničí dodal, že dvojice jednala o prostředcích, jak se vzdálit dominanci amerického dolaru. Gil uvedl, že existují pracovní plány na vývoj alternativy k platformě SWIFT, platformě pro zasílání finančních zpráv, která usnadňuje mezinárodní pohyb peněz. SWIFT je pro všechny záměry a účely řízen Washingtonem, který zakázal Rusku i Venezuele používat systém, což oběma zemím vytváří překážky v zapojení se do mezinárodního obchodu.

Americké ropné embargo a vyloučení Venezuely z platformy SWIFT donutilo zemi uchýlit se k zprostředkovatelům, aby umístili svou ropu na mezinárodní trh, což vedlo ke značným ztrátám příjmů .

Lavrov uvedl, že se svým protějškem diskutoval o praktických opatřeních k rozšíření obchodu. Caracas a Moskva nedávno oznámily , že vyvinou novou lodní trasu mezi oběma zeměmi, aby usnadnily obchod.

Představitelé zahraniční politiky také hovořili o své podpoře Skupině přátel na obranu Charty Organizace spojených národů, iniciativě vedenou Venezuelou, která se snaží prosazovat diplomacii a multilateralismus oproti použití síly a unilateralismu. Skupina přátel v současnosti čítá 20 členů včetně Ruska.

„Naším úkolem je zajistit, aby se Charta OSN uplatňovala v celém rozsahu, aby nebylo odebráno právo na sebeurčení, když se to Západu hodí,“ řekl Lavrov.

Gil řekl, že snahy USA udržet si svou hegemonii prostřednictvím ozbrojených konfliktů vedlo pouze k dalšímu „chaosu“ ve světě a chválil vznik nového „multipolárního“ světa, což je názor, který sdílí Lavrov.

„Jsem si jistý, že tento proces formování multipolárního světa nabírá na síle, povede k úspěšným a pozitivním výsledkům pro většinu lidstva, i když se Západ nechce zúčastnit,“ řekl Lavrov.

Maduro se rovněž již dříve vyslovil pro tuto myšlenku „multipolárního“ světa, když varoval, že mnohostranná kampaň západních zemí s cílem izolovat Rusko byla zaměřena na zničení země s cílem odvrátit její rozvoj.

Lavrov se následně setkal s venezuelskou viceprezidentkou Delcy Rodríguezovou a prezidentem Madurem.

Editoval Ricardo Vaz v Caracasu.