Von Bechtolsheim: Investoval jsem do Google, abych vyřešil svůj vlastní problém

Andreas von Bechtolsheim
Andreas von Bechtolsheim

IT manažer Andreas von Bechtolsheim hovoří o svém nejlepším obchodním rozhodnutí, proč musel změnit své jméno v USA a co považuje za další zabijáckou aplikaci.

Andreas von Bechtolsheim je jedním z předních světových IT podnikatelů. Je zakladatelem společnosti Sun Microsystems a mnoha dalších společností a byl prvním investorem do společnosti Google. Von Bechtolsheim, původem z Německa, studoval na Carnegie Mellon a Stanford University ve Spojených státech a žije v Silicon Valley.

DW: Google byl minulý týden poprvé oceněn jako nejcennější značka na světě a poprvé porazil Microsoft. Bylo vaše rozhodnutí napsat slavný šek na 100 000 dolarů pro Sergeje Brina a Larryho Pagea, aby mohli začít to, co se později stalo Googlem, nejlepším obchodním rozhodnutím, jaké jste kdy udělali?

Von Bechtolsheim: Investoval jsem do Google
Von Bechtolsheim: Investoval jsem do Google

Andreas von Bechtolsheim: Se zakladateli společnosti Google jsem se setkal v roce 1998, když byli ještě studenty Stanfordské univerzity, a měli prototyp svého vyhledávacího nástroje ve velmi malém měřítku, který mi ukázali, a byl jsem velmi nadšený potenciálem umožnit komukoli najít kdykoli jakékoli informace prostřednictvím této mnohem lepší formy vyhledávání ve srovnání s tím, co bylo v té době k dispozici. Opravdu jsem tedy investoval do společnosti, abych vyřešil svůj vlastní problém, kterým bylo hledání informací na internetu, což bylo v roce 1998 vlastně velmi obtížné.

google
google

Nemohu tvrdit, že jsem předvídal, jak moc by to vzlétlo, jen jsem si myslel, že dobré hledání je opravdu, opravdu důležité, ale musím přiznat, že jsem podcenil potenciál obchodního modelu dosáhnout toho, čeho společnost doposud dosáhla. Je to opravdu společnost, která si zaslouží veškerou zásluhu za to, co udělali, ne já, ale byla to první kontrola, kterou kdy dostali, a společnost ještě ani neexistovala. Bylo to ve skutečnosti nejlepší obchodní rozhodnutí, které jsem v životě udělal.

Když jste dali Brinovi a Pageovi peníze na spuštění Google, udělala na vás dojem jednoduchá myšlenka vytvořit nový a lepší vyhledávač. Google dnes nabízí cokoli od systémů správy telefonů přes kancelářské nástroje až po platformy mobilních telefonů a mnoho dalších produktů. Šíří se Google útoky na Microsoft a Apple a zanedbává své hlavní podnikání?

Takto bych to docela necharakterizoval. Google v zásadě podniká v oblasti reklamy a samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak vybírat dolary za reklamu, a klíčovým problémem je samozřejmě přimět co nejvíce lidí, aby viděly vaše reklamy.

Takže rozšíření, které Google pracuje na Androidu, mobilních telefonech a mnoha dalších nových aplikacích, má dosáhnout ještě větší přilnavosti zákazníků a myslím, že společnost v mnoha z těchto aplikací udělala velký pokrok. Každý používá Mapy Google a Google Earth je velmi pěkný a v některých ohledech není zcela jasné, jak to vydělává peníze hned první den, ale protože lidé tyto aplikace používají a nasazují se i na jiné webové stránky, získávají stále více publika. Nakonec tedy reklama potřebuje největší oběh, největší počet lidí, kteří se dívají na jejich reklamy, a na tom Google pracuje.

Od svého založení Sun Microsystems jste v průběhu let významným přispěvatelem k technologickým inovacím. Z vašeho pohledu, jaká je další takzvaná zabijácká aplikace, na kterou bychom měli dávat pozor?

V mé mysli není pochyb o tom, že právě to lidé dnes nazývají cloud computing. Abychom to trochu vysvětlili: Historicky si lidé museli doslova koupit počítač, aby mohli používat program nebo aplikaci, kterou chtěli pro podnikání, mzdy, databázi atd. V budoucnu budou všechny tyto aplikace běžet pouze na webu v některých velkých vzdálených datových centrech umístěných v místech světa, kde je energie nejlevnější a pro přístup k nim uživatel potřebuje pouze prohlížeč na notebooku nebo na mobilním telefonu. aplikace.

Jinými slovy, většina společností nejsou počítačovými společnostmi, přesto však provozují databázové centrum a najednou jsou v počítačovém oboru, jak to udělat. Byli by mnohem šťastnější, kdyby si nedělali starosti s datovým centrem a prostě mohli aplikaci používat přes web. A to je to, čemu lidé říkají cloud computing.

Jako někdo, kdo byl zařazen na Forbesův seznam nejbohatších lidí na světě, peníze určitě nemohou být vaší hlavní motivací k tomu, abyste neustále zakládali nové podniky. Co pro vás dnes znamenají peníze a co vás každých pár let vede k zakládání nových společností?

Moje motivace nikdy nebyly peníze. Moje motivace je vytvářet lepší produkty, které řeší důležité problémy, a já jsem v průběhu let působil v různých společnostech. Když Sun začínal, klíčovým původním produktem byla pracovní stanice, která byla v té době velkou novou věcí a stala se z ní velmi velká firma. Později jsem založil síťovou společnost, kterou získala společnost Cisco, poté jsem pracoval na společnosti pro video servery, kterou získala Sun, takže jsem se tak vrátil k Sunu.

A teď pracuji se síťovou společností, která se mi velmi líbí, budování sítí pro tato cloudová počítačová datová centra. Ale v každém případě bylo cílem využít nejnovější dostupné technologie k vyřešení problému, který je třeba vyřešit. To je jedna z oblastí, kde lze stále vytvářet nové podniky a vytvářet lepší produkty a budovat firmu, která se na trhu stane úspěšnou.

Váš nejnovější podnik se jmenuje Arista a byl zahájen v roce 2005. Můžete vysvětlit, co Arista dělá, a protože jste tam už nějakou dobu, už vás znovu svádí něco nového?

Společnost Arista začala v roce 2005, ale produkt byl představen teprve před více než rokem. Ve skutečnosti jsem se do Aristy zapojil na plný úvazek až na konci loňského roku, takže jsem tam vlastně jen asi šest měsíců. Rozdíl oproti společnosti Arista spočívá v tom, že budujeme skutečnou obchodní společnost, která prodává produkty a expanduje na mezinárodní úrovni, a to i v Německu. Stavíme deset gigabitových ethernetových přepínačů a v budoucnu ještě vyšší rychlost 40 a 100 gigabitových přepínačů.

Produkty se používají ve velkých datových centrech, kde se k sobě navzájem připojuje velké množství počítačů za účelem provádění klastrových aplikací. Klíčovou tržní silou je tedy vývoj cloud computingu v tomto odvětví.

Nyní žijete v USA více než 30 let, zkrátili jste své křestní jméno na Andy a vynechali von ve vašem příjmení. Po celé té době v zahraničí se stále cítíte německy nebo jste se stal Američanem?

Jsem nadále německým občanem, takže nejsem americký občan. Moje oficiální jméno je stejné jako vždy. Problém s von je v tom, že v Americe kombinují titul von s příjmením a moje příjmení je opravdu tak dlouhé, že se ve skutečnosti do většiny počítačů už nevejde. Takže moje střední iniciála je nyní v. Pro von a příjmení je samozřejmě jako vždy. To je zvláštnost amerického způsobu pohledu na německá jména.

Opravdu se považuji spíše za mezinárodní osobu, což znamená, že když jsem byl mladý, žil jsem mnoho let v Itálii a užívám si dovolenou v Evropě. Ale mohl jsem být šťastný téměř na jakémkoli místě na světě. Rozhodl jsem se žít v Kalifornii, protože právě tam se soustředí vývoj špičkových technologií v Silicon Valley. Ale pokud jsem dělal něco jiného – možná budu v budoucnu dělat něco úplně jiného – mohu se v určitém okamžiku rozhodnout žít v Evropě.

Rok 2009 je pro Německo důležitým rokem, který si připomíná 60 let Spolkové republiky Německo a 20 let od pádu Berlínské zdi. Jaký je váš pocit z Německa v minulosti ve srovnání s dneškem, jako někoho, kdo toho většinu zažil ze zahraničí?

Byla to zjevně velmi velká změna kombinovat východní a západní Německo a bylo to zjevně dobré a Německo z této kombinace těží mnoha způsoby. Sledoval jsem Německo opravdu z dálky, což znamená, že vidím novinové články a příběhy, ale německou politiku a další vývoj jsem nijak podrobně nesledoval.

Mám však pocit, že Německo se stalo otevřenějším a otevřenějším v důsledku tohoto a zjevně velmi významného hráče ve světové ekonomice. A nebylo to jen otevření východního Německa, ale skutečně celé věci Evropské unie, které Německu hodně prospělo a umožnilo mu exportovat a vytvářet nové obchodní příležitosti s jinými zeměmi.

Vidím tedy, že Německu se daří docela dobře, staví krásná auta a mnoho dalších skvělých produktů a vždy přeji Německu hodně úspěchů, protože to není jen německé, ale myslím si, že si to zaslouží.