Výzkumníci z Varšavské univerzity v Centru pro technologickou etiku

Výzkumníci z Varšavské univerzity v Centru pro technologickou etiku
Výzkumníci z Varšavské univerzity v Centru pro technologickou etiku

Dr. Sebastian Szymański, prof. Piotr Sankowski a prof. Katarzyna Śledziewska z Varšavské univerzity patří mezi odborníky, kteří tvoří programovou radu Centra pro etiku technologie (CET). Jedná se o mezinárodní think-do tank, jehož cílem je podporovat odpovědné budování a využívání technologií.
– Centrum technologické etiky bylo založeno v reakci na výrazné ignorování významu etiky ve vědeckém a průmyslovém výzkumu v Polsku. Zejména etika ve výzkumu umělé inteligence se stává stále důležitější: počínaje rozhodnutími, která budou muset autonomní vozidla učinit, a končí aspekty informačních bublin nebo manipulace názorů v sociálních sítích, jako je Cambridge Analytica – říká Prof. Piotr Sankowski z Fakulty matematiky, informatiky a mechaniky Varšavské univerzity.

Spolu s dalšími dvěma vědci z Varšavské univerzity – Dr. Sebastian Szymański (Fakulta „Artes Liberales“, Rada pro digitalizaci kancléřství předsedy vlády) a prof. Katarzyna Śledziewska (laboratoř digitální ekonomiky, Fakulta ekonomických věd) – je členem programové rady CET v Humanites Institute.

CET se má stát centrem kritické debaty o požadovaném směru vývoje inovací v Polsku i v zahraničí. Jeho tvůrci věří, že díky tomu mají i polské společnosti šanci získat mezinárodní konkurenční výhodu. Chtějí také ovlivnit podobu legislativy v oblasti technologie.

Jako prof. Sankowski, úlohou Rady programu CET je projednat a navrhnout opatření, která mají vést k využívání technologií etickým způsobem. – Z tohoto důvodu se rada skládá z vědců, ale také ze zástupců vládních institucí odpovědných za digitální technologie – dodává vědec. Prof. Piotr Sankowski se dříve věnoval etice ve výzkumu. Jako člen rady Národního centra pro výzkum a vývoj přispěl například k tomu, že program INFOSTRATEG provádí úplnou analýzu etičnosti používání umělé inteligence v projektech.