Významný výlet: Saúdská Arábie přistává v Íránu uprostřed oteplování vazeb

Významný výlet: Saúdská Arábie přistává v Íránu uprostřed oteplování vazeb
Významný výlet: Saúdská Arábie přistává v Íránu uprostřed oteplování vazeb

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Faisal bin Farhan přistál v sobotu v Teheránu na první návštěvě od ledna letošního roku, kdy obě země obnovily diplomatické vztahy.

Saúdského ministra zahraničí přijal jeho íránský protějšek Hossein Amirabdollahian na tamním ministerstvu zahraničí před bilaterálními rozhovory, uvedla Al-Džazíra.

Saúdskoarabský FM princ Faisal se během své významné cesty setká s íránským prezidentem Ebrahimem Raisim.

Během tiskové konference oba představitelé uvítali obnovení diplomatických vztahů.

„Íránská islámská republika nikdy nekladla rovnítko mezi bezpečnost a militarismus a považuje bezpečnost za komplexní koncept, který zahrnuje politické, ekonomické, kulturní, obchodní a sociální rozměry mezi všemi zeměmi regionu,“ řekl Amirabdollahian.

Íránský ministr zahraničí uvedl, že se svým saúdským protějškem diskutoval o široké škále otázek, včetně obchodních vazeb.

Při této příležitosti saúdskoarabský FM řekl, že vzájemný respekt, nevměšování se do vnitřních záležitostí obou zemí a závazek vůči Chartě OSN budou středem budoucích bilaterálních vztahů s ohledem na zajištění zájmů obou národů. .

„Rád bych také zdůraznil diskuse obou zemí o spolupráci při zajišťování námořní bezpečnosti a snižování šíření zbraní hromadného ničení,“ řekl.

Saúdská Arábie přerušila vztahy s Íránem v roce 2016 poté, co její velvyslanectví v Teheránu a konzulát v severozápadním městě Mašhad byly napadeny během protestů proti popravě šíitského duchovního Nimra al-Nimra v Rijádu.

Obě země se však v březnu dohodly na napravení vztahů a znovuotevření svých příslušných velvyslanectví v dohodě zprostředkované Čínou, která posunula regionální vztahy.

Mluvčí íránské vlády Ali Bahadori Jahromi řekl místním médiím, že princ Fajsal měl během návštěvy „přijmout určitá opatření“ ke znovuotevření saúdskoarabské diplomatické mise v Teheránu.

6. června islámská republika znovu otevřela své velvyslanectví a konzuláty v Saúdské Arábii.

Íránský deník Sazandegi v sobotu informoval, že saúdskoarabská ambasáda se znovu otevře v hotelu v Teheránu, než obnoví své stálé místo v íránském hlavním městě.