Saturday Night Fever – John Travolta

Saturday Night Fever director John Travolta

 

Saturday Night Fever director John Travolta
Saturday Night Fever director John Travolta

Film s Johnem Travoltou Horečka sobotní noci byl film zachycující epochu a podstatu disco klubové scény. Film zobrazuje disco tanec a staví jej proti tvrdému životu při dospívání v Brooklynu, ve kterém se mísí hity od Bee Gees s příběhem Tonyho Manera z New Yorku  – krále klubu z roku 2001.

Tony tvrdě pracuje v obchodě s barvami, sní o tom, že se bude pohybovat po celém světě a bude se usilovně snažit, aby byl jeho. Tony se svým srdcem oddává tanci, protože je to jediná věc která s ním hýbe a ve které cítí, že je v něčem opravdu dobrý. Jeho rodina ho nutí cítit, že je zklamáním, a jeho bojující otec ho zmítá, když konečně dostane výplatu. Očekávání, že nebude tak dobrý jako jeho katolický kněz bratr, je příliš mnoho a doufá, že se odstěhuje ze svých rodičů domů. Jeho víkendový útěk do tance v klubu 2001 mu dává příležitost vyhrát 1000 $ v soutěži a šanci se osvobodit. Tony je však v konfliktu a cesta k ceně není jednoduchá. Musí si vybrat mezi starým plamenem nebo se spojit s novým tanečníkem v bloku. Chce vyhrát soutěž nebo má větší zájem na zachování respektu a obdivu svých přátel?

Sobota večer: vše se zastaví, vše se točí okolo obtažených zvonáčů, bot s vysokými podpatky a správně načechranými vlasy. A následným obdivným gestům směrem k tanečníkovi Tonymu, který přes den maká v obchodě s barvami a možná brzy pochopí, že z Brooklynu je to jen skok na Manhattan, kde je vyhlídka na lepší život.

Zlatý Glóbus za rok 1977 – nominace (4) – Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) – John Travolta, Nejlepší hudba – Bee Gees (Barry Gibb, Maurice Gibb, Robin Gibb), David Shire, Nejlepší filmová píseň – „How Deep Is Your Love?“ – Hudba a text Bee Gees (Barry Gibb, Maurice Gibb, Robin Gibb)