Vít Liberland Jedlička

Svobodná Republika Liberland je suverénní stát ležící mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje. Nejbližší obce jsou Zmajevac (Chorvatsko) a Bački Monoštor (Autonomní oblast Vojvodina, Srbsko). Na některých mapách je toto území označeno jako „Gornja Siga“.

Vít Jedlička Liberland
Vít Jedlička Liberland

 

Liberland, oficiálně Svobodná republika Liberland, je nikým neuznaný mikrostát, formálně vyhlášený v dubnu 2015 Vítem Jedličkou, na ploše cca 7 kilometrů čtverečních mezi Chorvatskem a Srbskem na západním břehu Dunaje, poblíž obcí Zmajevac (Chorvatsko) a Bački Monoštor (Autonomní oblast Vojvodina, Srbsko) na levém břehu Dunaje v centru Balkánského poloostrova. Liberland sousedí s Chorvatskem a Srbskem. Prezidentem byl Vít Jedlička zvolen svou matkou a svým dobrým přítelem, nicméně sám se voleb neúčastnil.

Liberland zatím nebyl uznán jiným svrchovaným státem, ani mezinárodním společenstvím (ať už OSN, či EU).

Vít Jedlička Liberland and members of team
Vít Jedlička Liberland and members of team

V roce 2017 navázal Liberland strategické partnerství se Somalilandem, jenž roku 1991 vyhlásil svou nezávislost na Somálsku. Liberland a Somaliland podepsaly v září 2017 Memorandum o porozumění s příslibem upevnění vztahů a spolupráce v oblasti technologií, energetiky a bankovnictví.