Německý výrobce větrných turbín Enercon ruší tisíce míst

Firma ostře kritizovala energetickou politiku spolkové vlády.

Významný německý výrobce větrných turbín Enercon oznámil rozsáhlé rušení pracovních míst a zároveň ostře kritizoval energetickou politiku spolkové vlády.

Podle informací několika německých médií plánuje Enercon zrušit přibližně 3000 pracovních míst.

„Očekáváme, že naše nové plány v rámci branže větrné energetiky celkově zasáhnou tisíce pracovních míst – v samotném Enercone, u výrobních partnerů, dodavatelů a regionálních pracovních agenturách,“ řekl šéf Enerconu Hans-Dieter Kettwig.

Firma zruší stovky míst
Enercon je jedním z největších německých výrobců v tomto odvětví. Už loni oznámil, že se soustředí na mezinárodní expanzi a ve svých německých továrnách zruší zhruba 800 pracovních míst.

Jako důvod poukazuje společnost na energetickou politiku spolkové vlády, která vedla k propadu ve větrné energetice.

„Současná energetická a klimatická politika ohrožuje nejen lety budované know-how a pracovní místa v naší branži, ale i ochranu klimatu a energetickou změnu jako takové,“ řekl Kettwig.

Rozsah trhu se v tomto roce meziročně propadl téměř o 90%. „Po předložení vládního balíčku na ochranu klimatu je jasné, že nás čekají ještě větší problémy.“

V prvním pololetí 2019 se budování nových větrných turbín v Německu téměř zastavilo.

Žaloby i zdlouhavé vyřizování
Hlavními příčinami jsou zdlouhavé schvalovací procesy, příliš málo přidělených ploch a množství žalob ze strany občanských iniciativ.

Ministr hospodářství Peter Altmaier sice začátkem září ohlásil rozsáhlý program na urychlení budování nových turbín, konkrétně výsledky se však nedostavily.

Představitel parlamentní frakce zelených Oliver Krischer považuje za hlavní příčinu rušení pracovních míst v Enercone spolkovou vládu a její energetickou politiku.

„Dokud větrná energetika se ve světě prudce rozvíjí, v Německu tento sektor kolabuje.“ Podle jeho slov „spolková vláda po fotovoltaiku vyhání ze země další branži budoucnosti“.