Mezinárodní Izrael x Hamas: 4 měsíce války, téměř 29 tisíc mrtvých a žádná dohoda

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl podmínky předložené Hamasem pro příměří ve válce, která dnes končí čtyři měsíce. Zprostředkovatelé slibují, že se budou i nadále snažit dosáhnout dohody, která umožní úlevu ve vážné humanitární krizi postihující palestinské obyvatelstvo v regionu.

Netanjahu v prohlášení uvedl, že jednání se skupinou nikam nevedou a prezentované podmínky označil za bizarní. „Neexistuje jiné řešení než úplné vítězství,“ řekl Izraelec. V rámci vyjednávání přijel do Izraele ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken poté, co již navštívil Katar a Egypt, země, které rovněž působí jako zprostředkovatelé.

Člen politického byra Hamasu Ezzat El-Reshiq potvrdil, že byla předložena verze dohody skupiny. Podle návrhu by mělo příměří tři fáze, každá po 45, které by vyvrcholily koncem války. A zahrnoval by totální stažení izraelské armády, výměnu rukojmích za palestinské zajatce a zvýšení humanitární pomoci s rekonstrukcí domů a nemocnic.

Netanjahu také uvedl, že izraelské síly obdržely rozkaz k operaci ve městě Rafáh na jihu Gazy, kam tisíce Palestinců uprchly, aby unikli bojům a které již trpí bombardováním. Tuto středu (7) způsobil pád rakety poblíž uprchlického tábora paniku a spěch.

Organizace spojených národů (OSN) varovala před mnohem větším počtem civilních obětí, pokud boje v Rafahu zesílí.

Hamas vedl překvapivý útok na jižní Izrael 7. října, při kterém bylo zabito kolem 1200 lidí a více než 250 bylo uneseno. Izraelská letecká a pozemní ofenziva v Gaze zatím zabila nejméně 27 700 Palestinců, vyhnala většinu z 2,3 milionu obyvatel Pásma a uvrhla pobřežní enklávu, již trpící blokádou, do humanitární katastrofy.

Zdroj: https://agenciabrasil.ebc.com.br/radioagencia-nacional/internacional/audio/2024-02/israel-x-hamas-4-meses-de-guerra-quase-29-mil-mortos-e-nenhum-acordo