Švihlíková: Vláda nechápe, co se děje. Je bezmocná, nemá plán. Ekonomika je na kolenou a růst nebude

Ekonomka Švihlíková tvrdí: Vláda je bezmocná, nemá plán a nechápe, co se děje. Ekonomika je na kolenou a růst v nedohlednu

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové vláda nemá plán, jak pomoci ekonomice. Vládní opatření jsou nedostatečná a postrádají hlubší analýzu problémů. Vláda nechápe, co se děje. Česká republika, podobně jako Německo, čelí zásadním strukturálním změnám, na které současná politika nereaguje. Česko se musí probudit, nebo zůstaneme pozadu.

Země zažila vysokou inflaci a ekonomický propad, a přestože se očekává zpomalení inflace, vyšší růst ekonomiky je nepravděpodobný. „Více než tři čtvrtiny volných pracovních míst má požadavek základního vzdělání. Stát generuje pracovní místa se základním vzděláním, ergo velmi nízkou produktivitou, ergo velmi nízkým odměňováním,“ tvrdí Švihlíková a dodává, že stát se musí zaměřit na vytváření pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou. Současně je nutné podpořit automatizaci.

„Je nezbytné budovat princip zaměstnaneckých akcí. Jestli vám něco zvyšuje produktivitu, tak je to právě to, že ty lidi zapojíte do rozhodování a do finanční participace. To jsou poměrně osvědčené nástroje,“ říká Švihlíková. V rozhovoru se diskutovalo taky téma zavedení eura v České republice. „Já jsem dlouhodobý, konzistentní odpůrce, tam ta rizika zavedení eura jsou enormní,“ dodává.